Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Forest fires under climate, social and economic changes in Europe, the Mediterranean and other fire-affected areas of the world

Article Category

Article available in the following languages:

Przyszłość pożarów lasów w Europie

Naukowcy z UE badali zmieniającą się częstość występowania pożarów lasu na obrzeżach miast europejskich. Przewidywanie przyszłych zagrożeń jest bardzo skomplikowane, ponieważ niektóre obszary są na nie bardziej podatne niż inne, trzeba też uwzględnić ważne czynniki klimatyczne i społeczno-ekonomiczne.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Pożary lasów, szczególnie na obrzeżach miast, są w ostatnich dziesięcioleciach coraz częstsze ze względu na wiele różnych, powiązanych ze sobą czynników, takich jak użytkowanie gruntów i klimat. W perspektywie mającego się osuszać klimatu zagrożenie pożarami w Europie powinno wzrastać, jednak przeprowadzenie konkretnych prognoz lokalnych będzie wymagało szeroko zakrojonych badań. Takie były też założenia finansowanego przez UE projektu FUME, którego realizację zaplanowano na trzy lata, od początku 2010 r. W liczącym 32 członków konsorcjum znalazło się 7 partnerów z krajów spoza Europy, w których pożary są częstym zjawiskiem. Chodziło o to, by zrozumieć, w jaki sposób czynniki klimatyczne, biotyczne i społeczne oddziałują ze sobą, wpływając na pożary lasów, oraz by ocenić, w jaki sposób zmiany wprowadzane przez człowieka wpływają na zagrożenia pożarowe. W tym celu prace podzielono na trzy obszary: dokumentowanie ostatnich pożarów, modelowanie wpływu na użytkowanie i pokrycie gruntów (LULC) oraz ocena adaptacji do nowych warunków. Zespół ustalił, że pożary w krajach Morza Śródziemnego podlegają zmianom skorelowanym ze zmianami zachodzącymi w krajobrazie. Pożary wybuchały tam, gdzie panują niebezpieczne warunki, jednak w sposób nierównomierny, a miejsca, w których ostatnio dochodziło do pożarów, były na nie najbardziej narażone. Najbardziej narażone na pożary są miejsca na granicy obszarów miejskich i wiejskich, a uczestnicy projektu opracowali metody modelowania tego ryzyka. Ważnymi aspektami były tu czynniki społeczno-ekonomiczne oraz klimat (szczególnie nietypowe okresy suszy). Ogólnie, klimat sprzyjał zmniejszeniu zagrożenia pożarowego w południowej Europie. Uczestnicy inicjatywy FUME modelowali przyszłe LULC w tych regionach, dowodząc, że zagrożenie pożarowe będzie zależeć od decyzji planistycznych. W niektórych scenariuszach klimatycznych powinien wystąpić znaczny wzrost zagrożenia pożarami, ale w innych przypadkach zagrożenie to może maleć. Obszarem o wysokim stopniu ryzyka może stać się Europa Wschodnia. Zmiana klimatu będzie prawdopodobnie wpływać na kiełkowanie śródziemnomorskich gatunków roślin, ale trudno jest dokonać tu uogólnień. Zespół stwierdził też, że śródziemnomorskie lasy sosnowe będą wymagały aktywnego zarządzania, aby zwiększyć ich odporność na pożary. W tym kontekście zaproponowano różne rozwiązania. W szczególności wezwano do integracji badań, polityki i zarządzania w celu ograniczenia ryzyka. Badaczom udało się zrealizować założenie projektu FUME dotyczące zbadania prawdopodobnych przyszłych scenariuszy zagrożenia pożarowego w Europie. Zaproponowano również rozwiązania umożliwiające łagodzenie skutków pożarów.

Słowa kluczowe

Pożar lasu, klimat, społeczno-ekonomiczne, przedmieścia, wykorzystanie gruntów, pokrycie gruntu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania