European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Measurement, Effect Assessment and Mitigation of Pollutant Impact on Movable Cultural Assets. – Innovative Research for Market Transfer

Article Category

Article available in the following languages:

Ograniczanie wpływu jakości powietrza w pomieszczeniach na kolekcje muzealne

Z badań wynika, że jakość powietrza w pomieszczeniach stanowi zagrożenie dla kolekcji muzealnych, które nie zostało dostatecznie zbadane. Na szczęście opracowano niedrogi system pozwalający na skuteczniejsze monitorowanie i łagodzenie jego skutków.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Muzea zwykle uwzględniają zagrożenia wynikające z narażenia swoich kolekcji na wilgoć, światło, zanieczyszczenia i temperaturę, jednak rzadko biorą pod uwagę wpływ powietrza w pomieszczeniach. Ankieta przeprowadzona w ramach finansowanego przez UE projektu MEMORI ukazuje ogólny brak świadomości pracowników muzeów na temat niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać zbiorom ze strony powietrza w pomieszczeniach. W ramach projektu MEMORI przeprowadzono badanie w zakresie zagrożeń związanych z powietrzem w pomieszczeniach i opracowano narzędzie do wczesnego ostrzegania oraz system internetowy, który pozwoli muzeom oceniać i zmniejszać wpływ powietrza w pomieszczeniach na ich kolekcje. Projekt był koordynowany przez norweski Instytut Badań w dziedzinie Powietrza i realizowany przy współpracy 14 partnerów, czterech podwykonawców i grupy doradców użytkowników końcowych. Wspólnymi siłami partnerzy projektu MEMORI przyjrzeli się roli, jaką kwasy organiczne (octowy i mrówkowy) odgrywają w przyspieszaniu procesu starzenia materiałów organicznych. Przeprowadzone zostały eksperymenty laboratoryjne, głównie testujące materiały celulozowe, pokost, pigmenty (w tym pigmenty nieorganiczne), pergamin, tekstylia i skórę. Wyniki pokazały, że kwasy organiczne oddziaływały na wszystkie materiały organiczne, w niektórych przypadkach nawet przy bardzo niskim poziomie narażenia. Następnie, grupa przyjrzała się użyciu materiałów absorpcyjnych, by zredukować występowanie kwasów organicznych w osłonach. Priorytetowo potraktowano materiały o wysokich wskaźnikach absorpcji przy niskich kosztach. Dane uzyskane z opisanych eksperymentów wykorzystano do opracowania nowych zaleceń w zakresie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń. W projekcie MEMORI stworzono dwa urządzenia do pomiaru jakości powietrza w pomieszczeniach, w oparciu o technologie opracowane w dwóch wcześniejszych projektach UE, AMECP i MASTER. Urządzenia te, zwane dozymetrami, są wrażliwe na klimat panujący we wnętrzach, światło i kwasowe zanieczyszczenia powietrza, i występują w formie stacjonarnej i ręcznej. Jeden z partnerów akademickich poszedł o krok dalej i opracował oparty na luminescencji czujnik tlenowy do testowania poziomu tlenu w osłonach hermetycznych. Dzięki nowym narzędziom i internetowym oprogramowaniu stworzonym w projekcie MEMORI, muzea mogą teraz mierzyć jakość powietrza w pomieszczeniach, oceniać związane z tym ryzyko i decydować o podjęciu opłacalnych strategii zapobiegawczych. Dzięki interwencji projektu MEMORI dziedzictwo europejskie będzie teraz objęte lepszą ochroną, a tym samym będzie dłużej dostępne dla ogółu.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania