Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Capacity Development for Hazard Risk Reduction and<br/>Adaptation

Article Category

Article available in the following languages:

Czas na zarządzanie katastrofami naturalnymi

Zmiana klimatu będzie najprawdopodobniej potęgować zagrożenie klęskami żywiołowymi. UE propaguje nowe strategie mające umożliwić ograniczenie zagrożenia ze strony ekstremalnych zjawisk klimatycznych i pogodowych oraz zmniejszenie narażenia ludzi i mienia.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Według najnowszych badań, w ostatnich dziesięcioleciach straty ekonomiczne i szkody społecznościowe spowodowane ekstremalnych zjawiskami klimatycznymi i pogodowymi znacząco wzrosły. Zmagając się z nietypowymi zjawiskami, od powodzi i fal wyjątkowych po trzęsienia ziemi i fale ciepła, rządy i władze państw UE szukają strategii, które zmniejszyłyby zagrożenie i pozwoliłyby przystosować się do nowych realiów. Problemem tym zajął się finansowany przez UE projekt "Capacity development for hazard risk reduction and adaptation" (CATALYST). Pracując nad wymianą wiedzy na temat obniżenia ryzyka i przystosowania się do zmiany klimatu, zespół projektu skompilował i przeanalizował najnowsze dane na ten temat, aby wspomóc decydentów i inne zainteresowane strony. Zespół projektu skupił się na udokumentowaniu wiedzy na temat zarządzania ryzykiem, wykorzystując kwestie związane z zasobami wodnymi, planowaniem wykorzystania gruntów i rozwojem gospodarczym. Skupiono się na różnorodnych regionach na całym świecie. Były to Ameryka Środkowa i Karaiby, Wschodnia i Zachodnia Afryka, region eurośródziemnomorski oraz Południowa i Południowo-Wschodnia Azja. Aby zrealizować założenia projektu, utworzono zespół składający się z 120 regionalnych ekspertów, którego rolą było opracowanie produktów opartych na kluczowej wiedzy, które mogłyby przynieść korzyści specjalistom zajmującym się ograniczaniem ryzyka klęsk żywiołowych i adaptacją do nich. Regionalni eksperci zdefiniowali potrzeby i najlepsze praktyki dotyczące ich regionów, a jednocześnie prowadzili wymianę międzynarodową między różnymi regionami, umacniając przy tym płaszczyznę naukowo–polityczną. W wyniku projektu powstało kilka cennych sprawozdań, w tym jedno dotyczące problemów, luk i możliwości dotyczących regionów. Opublikowano także raport wyszczególniający porady dla interesariuszy. Opublikowano cztery artykuły o najlepszych praktykach regionalnych, pod wspólnym tytułem "Before Disaster Strikes: Transformations in Practice and Policy" (Zanim dojdzie do katastrofy: transformacje w zakresie praktyk i polityki). Na koniec zespół CATALYST stworzył podręcznik najlepszych praktyk, którego celem jest wspieranie decydentów i praktyków w przewidywaniu i redukowaniu ryzyka katastrof naturalnych oraz zarządzaniu nim. Te i inne raporty CATALYST są dostępne w dokumencie Best Practices Policy Notebook.

Słowa kluczowe

Katastrofa naturalna, zmiana klimatu, zdarzenie ekstremalne, redukcja ryzyka, zarządzanie ryzykiem, zasoby wodne, planowanie przestrzenne, rozwój gospodarczy, ryzyko katastrofy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania