Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Identities and modernities in Europe: European and national identity construction programmes and politics, culture, history and religion

Article Category

Article available in the following languages:

Tożsamość Europejczyków pod lupą

Europejscy naukowcy badają różnice w tożsamości Europejczyków w dziewięciu krajach. Udało im się zidentyfikować cechy wspólne, jak i te charakterystyczne dla każdego z krajów, ze szczególnym naciskiem na sposób kształtowania się i utrzymywania autodefinicji w środowisku społecznym, kulturowym i systemowym.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W związku z dalszym rozszerzaniem się i integracją Europy, finansowany przez UE projekt IME skupił się trzech głównych kwestiach dotyczących europejskich tożsamości: czym się charakteryzują, jak powstają i jakie tory mogą obierać. Badaniami objęto przede wszystkim programy tworzenia się tożsamości narodowej, a także politykę, kulturę, historię i religię w następujących krajach: Bułgarii, Chorwacji, Finlandii, Francji, Grecji, Niemczech, Turcji, na Węgrzech i w Zjednoczonym Królestwie. Przestudiowano wspólny zestaw pytań, aby lepiej zrozumieć różnorodność tożsamości europejskich na kontynencie, jak i w obrębie poszczególnych krajów. W projekcie IME w odniesieniu do tożsamości europejskich używano sformułowania "my, Europejczycy", zgodnie z proponowanymi definicjami i postępowaniem różnych podmiotów w Europie i wokół niej. Biorąc pod uwagę kwestię tożsamości we współczesnych społeczeństwach, w badaniu przyjęto teorię wielu nowoczesności, by dokonać oceny wykonalności jej wykorzystania jako ram dla konkretnego tematu. Dzięki temu członkowie projektu przyjrzeli się modernizacji jako złożonemu procesowi, a także wpływowi sekularyzacji, racjonalizacji i postępu materialnego i ich znaczeniu. Projekt IME rzucił wyzwanie tak zwanej konwencjonalnej wiedzy o tożsamościach europejskich, a zwłaszcza założeniu, że ich różne ekspresje z czasem zbiegną się, tworząc pojedynczą, jednolitą tożsamość europejską. Aby zbadać procesy tworzenia się tożsamości, członkowie projektu IME wykorzystali metody jakościowe, aby zagłębić się w rolę państwa i UE, różnych podmiotów niepaństwowych (np. organów kulturalnych, mediów), a także poszczególnych jednostek w sferze prywatnej. W każdym kraju przeprowadzono trzy zestawy analiz przypadków, aby wyjaśnić cztery czynniki: typ państwa, siłę społeczeństwa obywatelskiego, dominującą tradycję religijną i geopolityczne dziedzictwo historyczne. Prace teoretyczne, jak i terenowe pozwoliły uzyskać dogłębne dane odnoszące się do każdego kraju, a także porównania międzypaństwowe. W ten sposób projekt IME z powodzeniem zaobserwował także zmiany w tożsamościach europejskich następujące w czasie, a wyniki podkreśliły ich wysoce dynamiczną i płynną naturę. Rezultaty projektu IME przyczyniają się znacznie do poszerzenia wiedzy na temat tożsamości europejskich. Będą one przydatne w kształtowaniu polityki, zwłaszcza w odniesieniu do integracji. Stanowią także solidny fundament pod dalsze badania, jako że dyskusje na temat tożsamości Europy trwają w okresie zmieniających się klimatów politycznych i okoliczności socjoekonomicznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania