European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Monitoring Developments for safe Repository operation and staged closure

Article Category

Article available in the following languages:

Śledzenie losów odpadów jądrowych

Staranne unieszkodliwianie odpadów promieniotwórczych jest jednym z filarów programów energii jądrowej UE. Naukowcy stworzyli właśnie mapę drogową wdrażania nowatorskiej technologii monitorowania in situ, co zadowoli wszystkie zainteresowane strony, łącznie z opinią publiczną.

Energia icon Energia

W kwestii unieszkodliwiania odpadów jądrowych w głębokich składowiskach geologicznych przemysł jądrowy ma na względzie wszystkie etapy procesu. Naukowcy uważnie przestudiowali problem opisu składowiska, jego budowy i eksploatacji oraz stopniowego zamykania. Dostęp do danych in situ w czasie rzeczywistym w trakcie całej sekwencji procedur pomógłby w kierowaniu działaniami i wsparciu bezpiecznej eksploatacji. Ponadto zapewniłby przejrzystość, co wpłynęłoby na wzrost zaufania opinii publicznej i budowanie poparcia. Dzięki finansowaniu ze środków UE projektu "Monitoring developments for safe repository operation and staged closure" (MODERN), naukowcom udało się opracować i zademonstrować nowatorską technologię monitorowania oraz mapę drogową prowadzącą do jej wdrożenia. Kluczem do sukcesu okazała się częsta interakcja z zainteresowanymi stronami prowadzona za pośrednictwem warsztatów i prezentacji. Przyjęte ramy odniesienia obejmują doświadczenia poszczególnych krajów oraz funkcjonujące w nich programy, strategie i ich założenia. Zawierają one też nowe informacje zgromadzone podczas interakcji z zainteresowanymi stronami. Naukowcy określili potencjalne braki w obecnej i przyszłej technologii oraz wzięli pod uwagę kontekst fizyczny i społeczny. Dzięki temu innowacyjna technologia monitorowania została przetestowana pod ziemią, pod kątem jej zdolności sprostania wymogom. Przeprowadzono studia przypadków, aby przetestować proponowany system monitorowania w czasie działania. W ramach projektu MODERN oceniono najnowocześniejsze techniki monitorowania podziemnych składowisk odpadów jądrowych podczas wszystkich etapów procesu ich unieszkodliwiania. Ponadto konsorcjum określiło, czy wdrażanie systemu spełniło oczekiwania zainteresowanych stron, zarówno w przypadku laików jak i ekspertów. W rezultacie, konsorcjum zarekomendowało mapę drogową dotyczącą monitorowania składowisk, określającą od początku do końca, jakie przeszkody natury technicznej czekają na rozwiązanie i opisującą potencjalne wykorzystanie wyników monitorowania. Oczekuje się, że wyniki będą miały istotny wpływ na kształtowanie polityk w celu zapewnienia, że głębokie składowiska geologiczne są bezpieczne i akceptowane przez wszystkich.

Słowa kluczowe

Odpady jądrowe, odpady promieniotwórcze, usuwanie odpadów, energia jądrowa, monitorowanie in situ, technologie monitorowania, głębokie składowiska geologiczne, opis składowisk, stopniowe zamykanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania