Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Multi-disciplinary University Traditional Health Initiative (MUTHI):<br/>Building Sustainable Research Capacity on Plants for Better Public Health in Africa

Article Category

Article available in the following languages:

Połączenie nauki z wiedzą tradycyjną poprawi zdrowie mieszkańców Afryki

Dzięki tworzeniu sieci i nawiązywaniu współpracy na rzecz badania i kontrolowania produktów medycyny tradycyjnej możliwa będzie poprawa stanu zdrowia mieszkańców Afryki.

Zdrowie icon Zdrowie

W większości krajów afrykańskich, w których dostępność zachodnich leków jest ograniczona, do leczenia schorzeń wciąż wykorzystywane są tradycyjne ziołowe produkty lecznicze. Jednak wiele spośród tych produktów nigdy nie przeszło testów kontroli jakości. Celem finansowanego przez UE projektu MUTHI (Multi-disciplinary university traditional health initiative: building sustainable research capacity on plants for better public health in Africa) było zwiększenie możliwości prowadzenia zrównoważonych badań w dziedzinie zdrowia oraz zbudowanie sieci współpracy między Afryką a Europą. Umożliwiono też partnerom afrykańskim wdrożenie metod badawczych, które mogą wpłynąć na poprawę tradycyjnych produktów leczniczych. Dzięki temu mieli oni możliwość przeprowadzenia oceny klinicznej i rejestracji produktów leczniczych, które są stosowane w leczeniu chorób w krajach afrykańskich. Zespół projektu MUTHI wykorzystał udokumentowaną wiedzę z zakresu użytkowania roślin medycznych i nawiązał partnerstwo z tradycyjnymi afrykańskimi medykami w celu wymiany, oceny i scalenia nowych informacji. Przeprowadzono już warsztaty, w ramach których przeszkolono wszystkich uczestników z afrykańskich krajów partnerskich, w tym z Ugandy i RPA (Cape Town). Szkolenia dotyczyły przede wszystkim etnofarmakologii, entobotaniki, oznaczeń biologicznych, pisania protokołów badań klinicznych i praktycznego zastosowania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej. Opracowano pakiet e-learningowy, z którego skorzystało już 400 osób (dane z grudnia 2013 roku). Naukowcy przeszli też szkolenia w Bergen i Oslo, które były kontynuowane w innych europejskich laboratoriach oraz w odpowiadających im partnerskich laboratoriach w Afryce. Programy szkoleniowe projektu MUTHI pomogą zagwarantować kontrolę jakości tradycyjnych produktów leczniczych poprzez testy chemiczne i biologiczne. Wyizolowano i dokładnie zbadano związki uzyskane z wybranych roślin. Szkolenia w ramach projektu MUTHI i kontrolowana produkcja leków na bazie medycyny tradycyjnej przyczynią się do poprawy zdrowia w Afryce dzięki zmniejszeniu kosztów i zwiększeniu dostępności leczenia na terenach rolniczych.

Słowa kluczowe

Afryka, medycyna tradycyjna, badania, rośliny lecznicze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania