European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

OPTIMISED CO-MODAL PASSENGER TRANSPORT FOR REDUCING CARBON EMISSIONS

Article Category

Article available in the following languages:

Obiecująca przyszłość transportu współmodalnego

Szczegółowa analiza tendencji i przeszkód w sektorze transportowym pomoże Europie w przejściu na bardziej zrównoważony i ekologiczny system transportu publicznego oparty na połączeniu różnych środków transportu.

Energia icon Energia

Transport w powiększającej się Europie bez granic ulega szybkiej ewolucji wraz z rosnącą liczbą pasażerów przemieszczających się po całym kontynencie. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma skuteczne reagowanie na potrzeby rosnącego sektora transportu oraz zapewnienie jego długoterminowej sprawności. Zespół finansowanego ze środków UE projektu "Optimised co-modal passenger transport for reducing carbon emissions" (COMPASS) zajął się badaniem kluczowych tendencji i wyzwań socjoekonomicznych, środowiskowych i technologicznych kształtujących przyszłość transportu pasażerskiego. Mając cały czas na uwadze kwestie wzrostu gospodarczego i ochrony środowiska, badacze przystąpili do definiowania przyszłych potrzeb podróżnych z uwzględnieniem kluczowych tendencji socjoekonomicznych. Partnerzy projektu zajęli się analizowaniem aplikacji teleinformatycznych pozwalających sprostać potrzebom pasażerów, z naciskiem na integrowanie różnych środków transportu. Ponadto badano, w jaki sposób nowe rozwiązania mogą pomóc w minimalizowaniu emisji dwutlenku węgla. Badacze oceniali też potencjał oprogramowania do dostarczania danych behawioralnych w celu ulepszania ankiet podróży i promowania ujednolicania danych. Zidentyfikowano kluczowe czynniki napędzające przyszłe inicjatywy transportowe, w tym tendencje socjodemograficzne, potrzeby podróżnych, implikacje polityczne i okazje do dla transportu współmodalnego. Zdefiniowano rozwiązania technologiczne dla poprawy mobilności długodystansowej, wiejskiej i miejskiej, jak również dokonano oceny nowych rozwiązań w celu sformułowania wniosków i rekomendacji dotyczących ulepszania transportu w przyszłości. Projekt badał możliwości optymalizacji zapotrzebowań transportowych i zwiększania wydajności infrastruktury transportowej w celu uzyskania lepszego stosunku kosztów do korzyści. Analizowano internetowe rozwiązania mobilności kolektywnej i możliwości skracania czasu podróży intermodalnych. Badacze przyglądali się też najbardziej aktualnym kwestiom, takim jak pojazdy inteligentne, pojazdy hybrydowe, zwiększanie wygody, ulepszanie usług, skuteczniejsze planowanie tras i inteligentne zarządzanie ruchem. Informacje o zidentyfikowanych nowych technologiach i strategiach były propagowane poprzez liczne kanały internetowe, pisma międzynarodowe i konferencje branżowe, w tym konferencję końcową projektu zorganizowaną w Rzymie. W ten sposób wyniki projektu zostały przedstawione środowiskom akademickim, politykom, przedsiębiorcom, społecznościom użytkowników i innym kluczowym stronom. Najważniejsze wyniki projektu zaprezentowano w postaci podręcznika udostępnionego w Internecie. Praktyczne zastosowanie tych cennych wyników przez decydentów politycznych i liderów rynku przełoży się na znaczące wsparcie transportu współmodalnego.

Słowa kluczowe

Transport współmodalny, transport pasażerski, emisje, pojazd inteligentny, pojazd hybrydowy, bezpieczeństwo, zarządzanie ruchem

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania