Skip to main content

Portable Real Time Detection of Airborne Asbestos Fibres for Tradespersons

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowy czujnik azbestu może ocalić ludzkie życie

Grupa przedsiębiorstw i instytutów badawczych z UE stworzyła czujnik azbestu przeznaczony do noszenia przez hydraulików, budowlańców i techników narażonych na tę niebezpieczną substancję.

Zdrowie

Choroby wywołane narażeniem na azbest są przyczyną około 100 000 zgonów rocznie w samej Europie. Mimo tego ogromnego zagrożenia w miejscu pracy jedynym sposobem na wykrycie azbestu w powietrzu jest wysłanie próbki do laboratorium. Aby rozwiązać ten problem ustanowiono finansowany przez UE projekt "Portable real time detection of airborne asbestos fibres for tradespersons" (ALERT), którego zadaniem było stworzenie przeznaczonego do noszenia czujnika, wykrywającego azbest w czasie rzeczywistym. W projekcie ALERT współpracowali eksperci z dziedziny różnych technologii niezbędnych do stworzenia czujnika. Czujnik korzysta z opracowanej dziesięć lat temu metody wykrywania włókien azbestu na podstawie rozpraszania przez nie światła. Naukowcy stworzyli i przetestowali prototyp detektora, który może być dogodnie noszony przez pracowników. Testujący sprzęt użytkownicy końcowi przekazali pozytywne opinie na temat ergonomiki i łatwości stosowania. Prototyp przetestowano z powodzeniem w przemyśle, handlu i domach prywatnych. Uczestnicy projektu ALERT uzyskali 99% skuteczności w wykrywaniu włókien azbestu w powietrzu. Czujnik ALERT® zostanie teraz odpowiednio zmodyfikowany, aby mógł być dostępny w sprzedaży. W ostatecznym rozrachunku wyniki projektu przyczynią się do ochrony 30 milionów pracowników narażonych na włókna azbestu w Europie.

Słowa kluczowe

Azbest, czujnik, do noszenia, zagrożenie w miejscu pracy, wykrywanie w czasie rzeczywistym, włókna azbestu w powietrzu, włókna azbestu, pracownicy, czujnik azbestu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania

Postępy naukowe
Gospodarka cyfrowa
Bezpieczeństwo
Zdrowie

22 Czerwca 2022