Skip to main content

Nature, Technology and Design

Article Category

Article available in the folowing languages:

Inteligentny, naturalny oczyszczacz powietrza zmniejsza zanieczyszczenie wewnątrz pomieszczeń

Aby przyczynić się do zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia związanych z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach, w ramach finansowanego przez UE projektu NATEDE opracowano inteligentny, fotokatalityczny naturalny filtr powietrza.

Zmiana klimatu i środowisko
Społeczeństwo

Wszyscy jesteśmy świadomi zagrożeń dla zdrowia, jakie rodzi zanieczyszczenie powietrza, jednak mniej osób zdaje sobie sprawę, że zagrożenie to występuje nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczeń. Okazuje się, że powietrze wewnątrz budynków może być nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz – a czasami znacznie bardziej. Radon, dym tytoniowy, pleśń, fragmenty naskórka zwierząt domowych, tlenek węgla, dwutlenek azotu, gazy organiczne, cząsteczki respirabilne, formaldehyd, pestycydy i azbest to tylko kilka przykładów substancji zanieczyszczających, występujących powszechnie wewnątrz budynków. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętna osoba spędza prawie 90 % swojego czasu wewnątrz budynków, problemu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach nie można ignorować. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ograniczyć szkodliwość środowiska w naszych domach. Należą do nich ograniczenie źródeł zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach, poprawa wentylacji oraz stosowanie wysokiej jakości urządzeń do oczyszczania powietrza, takich jak NATEDE. Urządzenie NATEDE, opracowane przy wsparciu ze środków unijnych przez włoską firmę technologiczną Vitesy, jest inteligentnym, fotokatalitycznym naturalnym filtrem powietrza. „Stworzony w oparciu o połączenie natury, technologii i wzornictwa system NATEDE analizuje jakość powietrza w pomieszczeniach i usuwa zanieczyszczenia”, mówi Paolo Ganis, koordynator projektu NATEDE oraz współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Vitesy. „Zgodnie z naszymi testami, filtr może wyeliminować nawet 93 % gazów organicznych pochodzących na przykład z materiałów czyszczących i fotokopiarek oraz 99 % wszystkich bakterii, wirusów, drobnych pyłów i zapachów”.

Więcej niż zwykła roślina doniczkowa

System NATEDE wyróżnia się tym, że nie tylko eliminuje zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, ale również produkuje czyste powietrze. W tym celu wykorzystuje unikalne połączenie prawdziwych roślin i nowoczesnej technologii. „Rośliny są najlepszymi oczyszczaczami powietrza, jakie znamy”, wyjaśnia Ganis. „Dzięki NATEDE, wspieramy proces fotokatalityczny w roślinie, niejako pozwalając jej »wdychać« więcej zanieczyszczonego powietrza i szybciej »wydychać« czyste powietrze”. Proces ten jest możliwy dzięki specjalnie zaprojektowanej donicy, wyposażonej w system wymuszonego obiegu powietrza, który przepycha zanieczyszczone powietrze przez glebę i korzenie rośliny. Innowacyjny, pokryty dwutlenkiem tytanu filtr fotokatalityczny, który nie wymaga wymiany, wychwytuje i rozkłada substancje organiczne (tj. wirusy, zapachy, bakterie) na poziomie molekularnym. Filtr jest uruchamiany przez zaawansowane czujniki, które mierzą temperaturę, jakość powietrza i poziom zanieczyszczenia. NATEDE to jednak coś więcej niż tylko roślina doniczkowa – to również nowoczesna technologia. „System NATEDE jest urządzeniem Internetu rzeczy”, wyjaśnia Ganis. „Za pomocą smartfona lub tabletu użytkownicy mogą ustawiać czas automatycznego uruchamiania i wyłączania urządzenia w oparciu o takie wstępnie zdefiniowane parametry, jak dopuszczalny poziom zanieczyszczeń czy pora dnia”. System NATEDE jest kompatybilny z inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak Amazon Echo i Google Home i może dostarczać bieżących danych na temat jakości powietrza.

Przygotowanie do masowej produkcji

Dzięki wsparciu z funduszy unijnych firma Vitesy mogła zwiększyć produkcję i zatrudnić więcej specjalistów, a w trakcie realizacji projektu zespół Vitesy powiększył się z trzech do ponad 20 pracowników. Jako zdobywca nagrody Bosch Pitching Challenge w ramach wydarzenia Pioneers 2018 oraz German Design Award, system oczyszczania powietrza NATEDE zwrócił na siebie uwagę międzynarodowych inwestorów. W efekcie firma zarobiła prawie milion euro na zamówieniach przedsprzedażowych, a pierwsze dostawy mają się rozpocząć jeszcze w 2019 roku.

Słowa kluczowe

NATEDE, zanieczyszczenie powietrza, filtr powietrza, Vitesy, oczyszczacz powietrza, Internet rzeczy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania