CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The Renaissance Project: Towards a strategic orientation and associated toolkit to support global UCD that is appropriate and accountable to local culture

Article Category

Article available in the following languages:

Dostosowanie produktu do potrzeb klienta na poziomie kulturowym

Ponieważ konsumenci stają się coraz bardziej wymagający, ułatwienie projektowania produktów ukierunkowanego na potrzeby konsumenta na poziomie kulturowym może odegrać ważną rolę w zwiększeniu konkurencyjności europejskiej gospodarki na arenie światowej.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zglobalizowana produkcja masowa pozwala obniżyć koszty, ale nie uwzględnia różnic kulturowych między różnymi zakątkami naszej planety. Produkty są często wytwarzane zgodnie z jednym projektem i trafiają do wielu krajów w jednakowym opakowaniu. Jednym ze sposobów na podniesienie konkurencyjności europejskiej gospodarki jest promowanie ukierunkowanego na użytkowników projektowania produktów (UCD), uwzględniającego różne preferencje i różnice kulturowe. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu RENAISSANCE pracowali nad stworzeniem rozwiązania mającego na celu zachęcanie do stosowania metod UCD uwzględniających różnice kulturowe. Rozwiązanie to polega na gromadzeniu informacji na temat strategii zarządzania wiedzą w zakresie UCD, opracowaniu specjalnego zestawu narzędzi oraz rozpowszechnianiu tej wiedzy wśród przedstawicieli przemysłu i naukowców. Aby zrealizować te zamierzenia, zespół przeprowadził badania teoretyczne i empiryczne dotyczące strategii projektowania, posługując się jedną z wiodących międzynarodowych firm telekomunikacyjnych jako studium przypadku. Zorganizowano warsztaty poświęcone metodom UCD w globalnej strategii projektowej firmy. Na warsztatach omawiano potrzeby stworzenia narzędzi cyfrowych pomagających w gromadzeniu danych dotyczących zachowań, praktyk i nawyków ludzi na terytorium, w którym miałby być oferowany produkt. Następnie podjęto współpracę z inną firmą, która wyraziła zainteresowanie zastosowanie podejścia ukierunkowanego na użytkowników z wykorzystaniem technologii badań rynkowych i projektowych dotyczących ludzi, praktyk i nawyków. Po przeprowadzeniu badania etnograficznego w szybko rozwijającej się organizacji oraz zgromadzeniu odpowiednich analiz zespół pomógł firmy we wdrożeniu programu UCD, któremu nadano nazwę Customer Centred Design. Strategia UCD wykorzystuje wywiady ze specjalistami z dziedziny badań rynkowych i projektowych, aby określić preferencje, działania i postawy ludzi, a także wywiady z klientami. W strategii używana jest cyfrowa technologia komunikacyjna umożliwiająca prowadzenie badań w różnych krajach jednocześnie w trakcie opracowywania produktów UCD. Do przykładów tego rodzaju gromadzenia danych należy rejestrowanie reakcji na wydarzenia sportowe w różnych miejscach świata i badania nad stresem w pracy. Korzyści z projektu odnieśli jego najważniejsi partnerzy, zwiększył się też popyt na zestaw narzędzi. Ponadto stosowanie UCD okazuje się mieć pozytywny wpływ na zarządzanie i pracowników, a także na kulturę organizacyjną. Obecnie jeden z partnerów projektu analizuje możliwości wykorzystania opracowanej technologii do badań socjologicznych prowadzonych na uczelniach oraz w próbach klinicznych. To dobry prognostyk dla UCD w wielu dziedzinach ważnych dla europejskiej gospodarki.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania