European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Constitution of a European inter-territorial network Living Labs for the applications of satellite technologies

Article Category

Article available in the following languages:

Łączenie prac badawczych z potrzebami przemysłu

Żywe laboratoria łączą badaczy, przedsiębiorstwa i użytkowników docelowych w środowisku, gdzie każda ze stron może wnieść swój wkład w tworzenie nowego produktu. Jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się tworzeniem połączeń między żywymi laboratoriami z myślą o rozwoju nowych zastosowań technik obserwacji Ziemi.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Projekt RITA połączył badaczy i firmy, aby stworzyć sieć współpracy i poprawiać jakość wyników dwóch istniejących żywych laboratoriów. Prace projektu RITA oparto w szczególności na wynikach dwóch wcześniejszych inicjatyw francuskich: "Pôle d'expérimentation et d'application des technologies spatiales" (PATS) i "Observatoire spatial régional" (OSR). Obie te inicjatywy wychodziły z założenia, że istnieje znaczny potencjał zastosowania zdalnego wykrywania w gospodarce gruntami i zasobami naturalnymi. Potencjał ten był jednak dotąd w znacznej mierze niewykorzystany. Sektor badawczy zazwyczaj działa najbardziej proaktywnie, podczas gdy przemysł musi czekać z tworzeniem nowych produktów na wprowadzenie nowej technologii na rynek. Ścisła współpraca z badaczami umożliwia przedsiębiorstwom zaangażowanie się w proces tworzenia innowacji. Z jednej strony badacze mogą poznać pożądane zastosowania praktyczne danych rejestrowanych przez satelity obserwacji Ziemi. Z drugiej strony mają oni możliwość współpracy z użytkownikami docelowymi i tworzenia produktów wykrywania zdalnego stanowiących odpowiedź na rzeczywiste wymagania rynku. Przedsiębiorstwa mogą lepiej poznać proces tworzenia oraz związek między jakością proponowanych rozwiązań technicznych a jakością postrzeganą przez użytkowników. W latach 2008–2010 projekt RITA przyczynił się do zwiększenia skuteczności eksperymentów w skali lokalnej i regionalnej. Prace projektu wspomagały inicjatywy badawcze i rozwojowe ukierunkowane na przekazywanie wypracowanych wyników przedsiębiorstwom. Jednocześnie przedsiębiorstwa zyskały większą motywację do podejmowania działań badawczych związanych ze wzbogacaniem obrazów powierzchni Ziemi o informacje niewystępujące na mapach topograficznych, na przykład informacje o uprawach rolnych. Zebrane w projekcie RITA doświadczenia dotyczące koncepcji żywych laboratoriów mogą znaleźć zastosowanie przy rozszerzaniu zakresu na inne regiony Europy.

Słowa kluczowe

Żywe laboratorium, badania, przemysł, użytkownicy docelowi, obserwacja Ziemi, wykrywanie zdalne, gospodarka gruntami, zasoby naturalne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania