European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Demonstration of innovative filter aid technology to reduce undesirable substances (pesticides and mycotoxins) in beverages such as wine and beer

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczniejsze filtrowanie piwa i wina

Do filtrowania wina i piwa używa się obecnie w wielu przedsiębiorstwach filtrów z drobnej ziemi okrzemkowej, która według aktualnych badań może być dla ludzi rakotwórcza. Opracowano alternatywne rozwiązanie na bazie włókien roślinnych, które jest skuteczniejsze i bardziej ekologiczne.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Badania nad nowym produktem wykorzystującym naturalne włókna roślinne wykazały lepsze pochłanianie toksycznych zanieczyszczeń i pestycydów oraz dokładniejsze filtrowanie. Aby rozwinąć ten potencjał i dowieść przydatności nowego materiału w skali przemysłowej, naukowcy zainicjowali finansowany przez UE projekt ADFIMAX (Demonstration of innovative filter aid technology to reduce undesirable substances (pesticides and mycotoxins) in beverages such as wine and beer). System ADFIMAX można w prosty sposób integrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi, zastępując dotychczasowe układy filtracyjne bez żadnych dodatkowych modyfikacji sprzętu. Badania są prowadzone z myślą o sektorach browarniczym i winiarskim, gdzie używa się dużych ilości ziemi okrzemkowej, przez co konieczne jest spełnianie rygorystycznych wymagań minimalizacji szkodliwych pozostałości w produktach końcowych. Nowy system stworzony w ramach wcześniejszego projektu pozwolił obniżyć poziomy ważnej mykotoksyny (ochratoksyny A, w skrócie OTA) i dwóch powszechnie stosowanych pestycydów do poziomów poniżej progu wykrywania. Również poziomy dwóch innych pestycydów o znanym działaniu upośledzającym gruczoły dokrewne udało się obniżyć o co najmniej 90%. Podczas przeprowadzonych we Francji testów wielkoskalowych związanych z przefiltrowaniem 1000 litrów wina uzyskano doskonałe parametry ciśnienia, szybkości i objętości filtracji. Jakość odfiltrowania produktu końcowego była bardzo dobra, podobnie jak jego walory smakowe. Naukowcy potwierdzili użyteczność przemysłową technik domieszkowania. Zastosowanie aktywnych włókien roślinnych w arkuszach filtrujących wykazało selektywne usuwanie OTA i pestycydów ze skutecznością jeszcze lepszą od oczekiwanej. Podczas kilkunastu testów na dużą skalę w zakładach winiarskich uzyskano znaczące obniżenie poziomu niepożądanych substancji bez negatywnego wpływu na właściwości chemiczne i smakowe. Dzięki temu arkusze filtrujące uzyskały atest niemieckich władz federalnych i amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Opracowane filtry są ekologiczne, a pomyślne demonstracje ich produkcji i stosowania w skali przemysłowej powinny zaowocować szerokim upowszechnieniem na rynku. Naukowcy opracowują obecnie model biznesowy, który umożliwi optymalne wprowadzenie produktu na rynek, a w planach mają dodanie zdolności filtrowania również innych niepożądanych substancji występujących w strumieniach produkcji chemicznej. Poza zwiększaniem możliwości produkcyjnych planowane są też dalsze prace nad certyfikacją oraz wprowadzaniem produktu na rynki niszowe.

Słowa kluczowe

Piwo, wino, filtrowanie, złoże filtrujące, ziemia okrzemkowa, włókna roślinne, pestycydy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania