CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

"Carbon dynamics in Pyrenean grasslands: a first-time assessment with ecosystem fluxes, isotopic marking, and plant guilds"

Article Category

Article available in the following languages:

Obieg węgla na górskich pastwiskach

Badania nad pastwiskami położonymi w wyższych partiach Pirenejów zaowocowały lepszym zrozumieniem obiegu węgla w tych ekosystemach trawiastych. Uzyskana wiedza pomoże naukowcom dowiedzieć się, czy górskie pastwiska mogą stanowić źródło dwutlenku węgla (CO2), lub czy mogą pomóc w ograniczaniu jego ilości w atmosferze.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Ekosystemy lądowe są łącznikiem między atmosferą i ogromnymi zasobami węgla uwięzionymi w biomasie roślinnej i w węglu organicznym znajdującym się w glebie. To, czy pozostanie on uwięziony w roślinach i glebie, czy też uwolniony do atmosfery zależy od procesów biologicznych regulujących obieg węgla w systemie roślina-gleba. Na terenach trawiastych zgromadzone są duże ilości węgla, dlatego mogą one mieć w przyszłości duże znaczenie dla sekwestracji węgla. Zarządzanie tymi pokładami oraz ich historia mają wpływ na to, czy działają one jako absorber czy jako źródło CO2. Badania nad rolą górskich pastwisk w obiegu węgla obarczone są jednak ograniczeniami. Górskie ekosystemy są szczególnie ważne, gdyż podejrzewa się, że to one pierwsze zostaną dotknięte zmianami klimatu. Zespół finansowanego przez UE projektu CAPACITI zbadał roczną dynamikę obiegu węgla na półnaturalnych pastwiskach górskich w Pirenejach. Celem tych badań było odkrycie, w jaki sposób procesy zachodzące w systemie roślina-gleba wpływają na zwiększanie lub zmniejszanie się ilości węgla w tych wrażliwych ekosystemach. Pozwoli to uzyskać odpowiedź na pytanie, jak można połączyć zarządzanie i klimat, by regulować wydajność i gromadzenie węgla w tych dynamicznych środowiskach trawiastych. Przebadano również różne typy roślin użytkowych z górskich pastwisk półnaturalnych oraz zmiany w ich zdolności magazynowania węgla lub jego utraty na skutek procesów oddychania. Celem było wykazanie roli struktury roślinności w regulowaniu cyklu węglowego. Dokonano także pomiarów meteorologicznych i mikrometeorologicznych, a uzyskane dane połączono ze szczegółowym opisem roślinności. Zmierzono różnice w procesach zachodzących w systemie roślina-gleba w ciągu całego okresu wegetacyjnego oraz pomiędzy grupami roślin. Grupę ekologiczną można opisać jako grupę gatunków wykorzystujących zasoby w podobny sposób. Zmierzono również zawartość licznych naturalnych izotopów w różnych częściach systemu, by sprawdzić, czy w poszczególnych typach roślin użytkowych pojawiają się z czasem pewne prawidłowości. Wyniki wskazują, że praktyki zarządzania sprzyjające wychwytowi węgla przez tereny trawiaste i pastwiska mogą przyczynić się do sekwestracji węgla atmosferycznego. Może to ograniczyć skutki emisji CO2 i nadać nową wartość systemom rolno-pastewnym.

Słowa kluczowe

Ekosystem lądowy, dwutlenek węgla, obieg węgla, pastwisko, zmiany klimatu, roślinność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania