European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Exchange Programme to advance e-Infrastructure Know-How

Article Category

Article available in the following languages:

Historia sukcesu europejskiej e-infrastruktury

Pod auspicjami siódmego programu ramowego (7PR) KE sfinansowała projekt wymiany obejmujący 23 partnerów z 18 krajów położonych na 4 kontynentach, aby połączyć badania z edukacją. Inicjatywa powinna doprowadzić do zwiększenia liczby użytkowników i zastosowań e-infrastruktury budowanej aktualnie na świecie.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Infrastruktury sieci elektronicznych powstają w wielu miejscach na świecie. Pomimo ogromnych inwestycji poczynionych przez KE i inne organizacje na szczeblu krajowym i międzynarodowym, całkowita liczba ich użytkowników jest jednak rozczarowująco mała. Jest ona o całe rzędy wielkości mniejsza niż liczba użytkowników ogólnoeuropejskiej sieci danych dla społeczności badawczo-akademickiej GÉANT. Finansowany przez UE projekt "Exchange programme to advance e-infrastructure know-how" (EPIKH) rozpoczął się w 2009 r., a jego celem było zwiększenie liczby użytkowników posiadających uprawnienia dostępu do usług sieciowych. W ciągu czterech lat realizacji projekt EPIKH walnie przyczynił się do spopularyzowania e-infrastruktury dzięki koncepcji "bramy do nauki", którą zainstalowano w kilku miejscach świata. Jest to zbiór narzędzi i aplikacji umożliwiający łatwe tworzenie interfejsów użytkownika spełniających specyficzne potrzeby społeczności naukowych. W ramach EPIKH promowano też możliwie najszerzej wdrażanie standardów, aby umożliwić współpracę różnych systemów pośredniczących. Poprzez szkolenia oraz wymianę wiedzy projekt EPIKH pomagał naukowcom w wykorzystaniu funkcji rozproszonych systemów obliczeniowych w badaniach. Wybranych młodych naukowców zaproszono do odwiedzenia europejskich partnerów EPIKH, gdzie odbyli szkolenia z zakresu technologii administrowania witrynami w ramach sieci i wsparciem aplikacji. Zorganizowano ponadto kursy szkoleniowe, które pomogły nowym użytkownikom w uzyskiwaniu dostępu do aplikowaniu do pilotażowej e-infrastruktury, w której można tworzyć i korzystać z aplikacji służących jako przykłady dla przyszłych studiów przypadku. Udostępniono setki staży i zorganizowano ponad 40 wydarzeń w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Na koniec roku 2012 przy pomocy rozwiązania EPIKH w systemie zarejestrowanych było ponad 700 badaczy z 219 organizacji z 47 krajów. Liczby te dowodzą dużego zainteresowania badaczy zdobywaniem wiedzy na temat infrastruktur sieciowych. Infrastruktury szkoleniowe powstałe podczas szkoleń pomogły w zbudowaniu infrastruktur sieciowych w innych miejscach. Europa intensywnie inwestuje w tworzenie kontynentalnych e-infrastruktur opartych na technologiach sieciowych. Projekt EPIKH oznacza ogromny krok w rozwoju Europejskiej Przestrzeni Badawczej przy pomocy globalnej e-infrastruktury.

Słowa kluczowe

Badania, edukacja, e-infrastruktura, sieć, GÉANT, brama do nauki, interfejs użytkownika, standardy, pośredniczący, szkolenie, rozproszone systemy obliczeniowe, Europejska Przestrzeń Badawcza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania