Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Paleomagnetism of extraterrestrial materials: a clue to early magnetic fields in the solar system and asteroids differentiation

Article Category

Article available in the following languages:

Podstawowe przyciąganie magnetyczne

Nie znamy ewolucji pól magnetycznych planet na przestrzeni większej części historii Układu Słonecznego. Próbki meteorytów — najstarszych skał, które przetrwały od wczesnych etapów formowania planet — umożliwiły zbadanie pochodzenia i ewolucji naszego Układu Słonecznego bezpośrednio w laboratoriach.

Rzeczywiście, pola magnetyczne mogły odgrywać główną rolę w rotacji i stopniowym zapadaniu się mgławicy, z której powstały pierwotne składniki Układu Słonecznego. W szczególności wewnętrzne pola wygenerowane poprzez dynamo obiektów litych dostarczyły informacji o ewolucji ciał macierzystych. Finansowani przez UE naukowcy badali próbki meteorytów z planetozymali, które stanowiły cegiełki budujące planety. Badanie EXTRAMAG obejmowało kilka grup meteorytów, w tym chondryty węgliste, które najprawdopodobniej zostały uformowane w dalej położonych obszarach niż zwykłe chondryty. Są one nie tylko odrębną grupą chondrytów, ale umożliwiły również oszacowanie siły pola magnetycznego w nieznanych częściach wczesnego układu słonecznego. Szczegółowe badanie paleomagnetyczne miało na celu odkrycie natury i pochodzenia pól magnetycznych zapisanych w tych meteorytach, które były poddane małemu różnicowaniu. Naukowcy odkryli, że ciało macierzyste chondrytów węglistych było otoczone przez pola magnetyczne wygenerowane przez dynamo położone głęboko w jego stałym jądrze. Niemniej jednak, inne grupy meteorytów nie wykazywały szczątkowego namagnetyzowania. Magnetyzm występujący w skałach księżycowych, najwcześniej odkryty przez astronautów podczas misji Apollo, sugeruje, że Księżyc przez długi czas pozostawał dynamem, zupełnie jak Ziemia wytwarzająca globalne pole magnetyczne. Analiza próbek przywiezionych na Ziemię pomogła naukowcom prześledzić całą historię księżycowych pół magnetycznych. Wiek ponad 100 skał sugerował, że dynamo ciągle jeszcze działało około 3,2 miliardów lat temu. Przypuszczano, że mały rdzeń szybko się ochłodził i generowane przez dynamo pole magnetyczne zniknęło przed upływem 80 000 milionów lat od powstania Księżyca. Naukowcy musieli zbadać alternatywne scenariusze utrzymania pracy dynama. Badanie EXTRAMAG sugeruje, że istniał mechanizm różny od ziemskiego. Mimo ekscytujących odkryć uczestników projektu EXTRAMAG, wiele pytań dotyczących pola magnetycznego Księżyca oczekuje na odpowiedź. Na przykład, w jaki sposób z czasem zanikało. Poznanie rozwoju dynama księżycowego może również rzucić światło na dynama innych planet jak również mniejszych obiektów, takich jak asteroidy. Księżyc jest jak laboratorium, gdzie można testować teorie opisujące ewolucję planet.

Słowa kluczowe

Pole magnetyczne, Układ Słoneczny, meteoryty, chondryty, asteroidy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania