European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Prostate Research Organizations-Network of Early Stage Training

Article Category

Article available in the following languages:

Szkolenia dla młodych onkologów

Rak prostaty to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Europie. W ramach innowacyjnego projektu finansowanego ze środków UE zorganizowano szkolenia dla młodych naukowców z tej dziedziny, aby wykształcić nowe pokolenie badaczy.

Zdrowie icon Zdrowie

W ramach projektu "Prostate research organizations-network of early stage training" (PRO-NEST) zorganizowano 4 lata szkoleń dla 20 początkujących naukowców zajmujących się rakiem prostaty oraz dla 4 doświadczonych badaczy. W inicjatywę PRO-NEST w charakterze promotorów zaangażowało się 17 liderów ze świata nauki i przemysłu z 9 krajów. Współpraca ta umożliwiła powstawanie pomysłów na styku różnych języków i środowisk. Ponadto sieć wsparło pięciu partnerów stowarzyszonych, reprezentujących sektor prywatny i publiczny. Znalazła się wśród nich Europa Uomo, europejska koalicja organizacji pomagających pacjentom z rakiem prostaty. Program szkoleniowy PRO-NEST dotyczył tak różnych zagadnień, jak zdarzenia molekularne odpowiedzialne za inicjację i rozwój choroby czy opracowywanie nowych biomarkerów i środków leczniczych. Uzupełnieniem szkolenia były cztery kursy i dwa warsztaty poświęcone dodatkowym umiejętnościom, takim jak zdolności przywódcze i przedsiębiorczość, ubieganie się o pracę oraz pisanie wniosków o granty. Na zakończenie projektu odbyło się międzynarodowe sympozjum będące częścią 20. Dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Urologicznego, która odbyła się w Strasburgu (Francja). Uczestnicy szkoleń PRO-NEST zaprezentowali swoje badania przed imponującym gronem międzynarodowej publiczności. W programie badawczym powstało wiele nowych prac, które mogą być zaczątkiem przyszłych badań, na przykład nad nowymi genami i białkami będącymi potencjalnymi markerami diagnostycznymi lub prognostycznymi. Wyniki badań zrealizowanych w ramach projektu opublikowano w ponad 25 czasopismach naukowych. Sukces projektu został też dostrzeżony przez Komisję Europejską, a na stronie internetowej DG ds. Badań i Innowacji pojawił się artykuł na temat inicjatywy PRO-NEST. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że w przyszłości stypendyści będą kontynuować prace w tej dziedzinie, przyczyniając się do poprawy diagnostyki, prognozowania, leczenia i profilaktyki raka prostaty.

Słowa kluczowe

Onkolodzy, rak prostaty, młodzi naukowcy, program szkoleniowy, zdarzenia molekularne, biomarkery, środek leczniczy, program badawczy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania