European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

A Novel Heat Pump Assisted Solar Façade Loop Heat Pipe Water Heating System

Article Category

Article available in the following languages:

System ogrzewania, wbudowany w ściany zewnętrzne, wykorzystujący energię słoneczną

Solarne podgrzewacze wody mogą wkrótce zniknąć z dachów domów, a zamiast nich pojawią się systemy niemal niezauważalne wbudowane w fasady balkonów. Ta finansowana przez UE technologia jest także znacznie tańsza w porównaniu z systemami konwencjonalnymi.

Energia icon Energia

Energia słoneczna to kwintesencja energii odnawialnej. Przez wiele kolejnych milionów lat Słońce będzie dostarczać ciepła i światła, które można wykorzystać, by sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu człowieka. Choć solarne podgrzewacze wody w ostatnich latach zyskały na popularności, nadszedł czas na ich modernizację i poprawę efektywności, które doprowadzą do głębokiej penetracji rynku. Założeniem finansowanego przez UE projektu "A novel heat pump assisted solar facade loop heat pipe water heating system" (HP-LP-SOLAR-FACADE) było unowocześnienie architektury przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności. Celem było utrzymanie temperatury wody na poziomie 40-55 stopni Celsjusza do ogólnego użytku domowego. Naukowcy opracowali moduł, który minimalizuje długość przewodów rurowych, umożliwiając budowę nowoczesnej ściany lub fasady balkonowej z wbudowanym systemem przewodów absorbujących ciepło, będących częścią pompy ciepła pracującej w systemie pętli wodnej. Technologia HP-LP-SOLAR-FACADE składa się z elementów do montażu na wolnym powietrzu, jak i w pomieszczeniach połączonych przewodami rurowymi służącymi do transportowania cieczy przekazującej ciepło. Naukowcy opracowali model komputerowy, który umożliwia optymalizację parametrów i prognozowanie wydajności w różnych warunkach pracy. Model ten będzie przydatny także w dalszych etapach badań. Technologia zapewnia unowocześnioną wersję solarnego podgrzewacza wody. Podgrzewacz ten, wbudowany w ścianę domu lub fasadę balkonu, eliminuje konieczność dużej objętości i ilości przewodów rurowych, dając w rezultacie tańszą i znacznie bardziej estetyczną konstrukcję. Mieszkańcy regionów południowej Europy o słonecznym klimacie, np. Madrytu, skorzystają najwięcej pod względem oszczędności kosztów i wydajności. Projekt HP-LP-SOLAR-FACADE wnosi ważny wkład do programu UE na rzecz odnawialnych źródeł energii, pomagając jednocześnie Europie zająć czołowe miejsce w dziedzinie solarnych technologii grzewczych. Projekt umacnia zatem konkurencyjną pozycję Europy na rynku, który przyniesie ważny wzrost.

Słowa kluczowe

Solarny, system ogrzewania wykorzystujący energię słoneczną, ściany zewnętrzne, podgrzewacz wody, fasada balkonu, energia słoneczna, pompa ciepła, fasada słoneczna, pompa ciepła w systemie pętli wodnej, ogrzewanie wody, energia odnawialna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania