European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Data Interoperability Solution At STakeholders Emergencies Reaction

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe metody poprawy reagowania na transgraniczne sytuacje nadzwyczajne

W ramach inicjatywy UE zbadano kulturowo odpowiednie sposoby wymiany informacji na temat transgranicznych sytuacji nadzwyczajnych. Komunikacja i wymiana informacji podczas poważnych wypadków stanie się łatwiejsza i mniej skomplikowana.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Sytuacje nadzwyczajne w Europie wykraczają poza granice. Chociaż nowe systemy zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi mogą usprawnić komunikację i koordynację, nie rozwiązują one problemu różnic kulturowych, językowych i prawnych w kontekście międzynarodowym. Czynniki te mogą utrudniać działania w sytuacjach nadzwyczajnych, ale specjalne systemy koordynacji wykorzystujące wspólne formaty danych mogą wyeliminować niektóre zagrożenia. To właśnie było celem finansowanego ze środków UE projektu DISASTER (Data interoperability solution at stakeholders emergencies reaction). Partnerzy projektu opracowali program szkoleń/symulacji w celu poprawy umiejętności komunikacyjnych i kompetencji pierwszych respondentów w zakresie postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych. System DISASTER składa się z dwóch głównych elementów: wspólnej i modułowej ontologii odwzorowującej o nazwie EMERGEL, która uwzględnia różne kwestie kulturowe, semantyczne i lingwistyczne, oraz przejrzystej architektury zorientowanej na usługi, zapewniającej algorytmy mediacji zgodne z istniejącymi formatami danych i rozwiązaniami. Zarejestrowano przestrzeń nazw i opublikowano ontologię EMERGEL zgodnie z najlepszymi praktykami opracowanymi przez konsorcjum Word Wide Web (W3C), a następnie udostępniono ją ogółowi społeczeństwa. Zawiera ona informacje oraz pojęcia związane z sytuacjami nadzwyczajnymi i podmiotami uczestniczącymi w sytuacji kryzysowej. Rozwiązania przetestowano w ramach dwóch badań terenowych na przykładzie pożaru na granicy niemiecko-holenderskiej i katastrofy samolotu. Po uzyskaniu informacji zwrotnych od użytkowników i zainteresowanych stron zespół projektu opracował na podstawie badań terenowych skuteczny interfejs łączący starsze wersje systemów zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi pomiędzy sąsiadującymi krajami, który umożliwia informowanie drugiej strony w kulturowo odpowiedni sposób. Taka komunikacja pozwala na lepszą koordynację działań reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespół projektu DISASTER wykazał znaczenie interoperacyjności w zakresie danych pomiędzy systemami zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi oraz przedstawił sposób, w jaki nowe metody dostarczania i wymiany informacji mogą wpłynąć na istniejące procedury operacyjne. Zmniejszenie różnic kulturowych, prawnych i językowych usprawni komunikację pomiędzy pierwszymi respondentami w czasie poważnego kryzysu.

Słowa kluczowe

Transgraniczne informowanie o sytuacjach nadzwyczajnych, systemy zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi, reagowanie na sytuacje nadzwyczajne, interoperacyjność w zakresie danych, pierwsi respondenci

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania