Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Demonstrating a Cloud-based Knowledge Management Platform for Social Business

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe podejście do wykorzystania wiedzy społecznej na rzecz przedsiębiorstw

Wobec znacznego wzrostu tempa i złożoności oraz ciągłej transformacji środowiska pracy, zastosowanie technologii sieci społecznościowych ma kluczowe znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Inicjatywa UE proponuje nowatorskie rozwiązania w zakresie zarządzania wiedzą społeczną, aby sprostać wymaganiom MŚP.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wschodzący charakter zarządzania wiedzą i zastosowanie mediów społecznościowych jako narzędzia adaptacyjnego w zarządzaniu wiedzą wiążą się z dodatkowym kosztem dla małych europejskich firm intensywnie korzystających z wiedzy specjalistycznej. Nowe trendy w identyfikacji, przechowywaniu, udostępnianiu i tworzeniu wiedzy do celów rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji generują lawinę danych. Może to prowadzić do przeciążenia informacyjnego i marnotrawienia czasu w MŚP. Zespół finansowanego ze środków UE projektu KNOWHOW (Demonstrating a cloud-based knowledge management platform for social business) zajmował się problemem rosnącej złożoności i zawiłości informacji społecznych i przepływów wiedzy w MŚP mających do czynienia z szybko zmieniającym się otoczeniem. Na początek zespół zastosował prototyp opracowany w 2010 r. w trakcie realizacji projektu ORGANIK. Pięć firm tworzących konsorcjum KNOWHOW uczestniczyło również — pośrednio i bezpośrednio — w realizacji projektu ORGANIK. Platforma zapewniała kluczowe funkcjonalności zarządzania wiedzą oraz technologię do inteligentnego przetwarzania informacji. Celem projektu KNOWHOW było przekształcenie platformy zarządzania wiedzą OrganiK z prototypu opracowanego w celach badawczych na przemysłową platformę zarządzania wiedzą udostępnianą jako usługa (KM-PaaS) na potrzeby zastosowań społecznych w przedsiębiorstwach. Członkowie konsorcjum planowali usprawnienie i optymalizację określonych elementów platformy, udostępnienie kluczowych elementów jako usługi, a także ponowne zaprojektowanie i skonfigurowanie dystrybucji platformy OrganiK w celu umożliwienia jej wdrożenia w wirtualnej infrastrukturze chmury. Badacze zademonstrowali prototyp i potwierdzili jego wartość w celu opracowania platformy zarządzania wiedzą opartej na technologii chmury do stosowania w społecznych rozwiązaniach przedsiębiorstw. Założenia te były częścią głównego celu projektu, czyli potwierdzenia możliwości zastosowania platformy KM-PaaS w czterech badaniach społecznych w kontekście biznesowym w czterech różnych dziedzinach. Dzięki wprowadzeniu metod obliczeń w chmurze do poszczególnych zastosowań platformy, tj. innowacji opartych na współpracy, przedsiębiorczości społecznej, tworzeniu sieci łańcucha dostaw i marketingu w mediach społecznościowych, naukowcy mogli oferować te cztery komponenty jako osobną usługę. Ta metoda zwiększy przewagę konkurencyjną MŚP. Partnerzy zamierzali potwierdzić atrakcyjność rynkową platformy w zwiększonej skali przed przystąpieniem do jej komercjalizacji. Dzięki projektowi KNOWHOW powstał innowacyjny społeczny model zarządzania wiedzą. MŚP korzystające z wiedzy specjalistycznej powinny przez wiele lat czerpać korzyści z działalności społecznej.

Słowa kluczowe

Wiedza społeczna, małe i średnie przedsiębiorstwa, zarządzanie wiedzą, KNOWHOW, przedsiębiorstwa społeczne, platformy zarządzania wiedzą

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania