Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Prolonged inhibition of semaphorine3a pathway via a bio-degradable implant towards a better therapy for visual sensory impairments

Article Category

Article available in the following languages:

Biodegradowalny implant wewnątrzgałkowy powstrzymuje obumieranie komórek zwojowych siatkówki

Jaskra to druga najczęstsza przyczyna utraty wzroku na świecie. Potrzebna jest innowacyjna terapia, hamująca śmierć komórek nerwowych u chorych na jaskrę poprzez kontrolowane uwalnianie cząsteczek leków poprzez biodegradowalny implant, wszczepiany podczas minimalnie inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.

Jaskra dotyka nerwu wzrokowego i cechuje się degeneracją aksonów w jego obrębie i ciał komórek zwojowych siatkówki. Jako że śmierć komórek nerwowych jest procesem nieodwracalnym i prowadzi do utraty wzroku, spowolnienie tego procesu stanowi jedną z możliwości leczenia tej choroby. W ramach projektu VISION (Prolonged inhibition of semaphorine3a pathway via a bio-degradable implant towards a better therapy for visual sensory impairments), finansowanego ze środków UE, opracowano biodegradowalny implant, który powoli uwalnia związki hamujące obumieranie komórek nerwowych, zapobiegając ślepocie związanej z jaskrą. W tym celu uderzono w semaforynę 3A (Sema3A), białko uczestniczące w kierowaniu wzrostem aksonów, a ponadto mogące wywoływać programowaną śmierć komórek nerwowych. Drobnocząsteczkowy peptoid będący inhibitorem Sema3A miał działanie spowalniające śmierć komórek zwojowych siatkówki. Zespół przygotował biblioteki chemiczne pochodnej tego peptoidu i zidentyfikował analog o nazwie CSIC002, który stanowi bardzo obiecujący związek wiodący. Naukowcy odkryli też, że tłumienie białka Sema3A swoistymi przeciwciałami, takimi jak Fab 3H4, poskutkowało zahamowaniem szlaku apoptozy. W projekcie VISION opracowywano dwa typy inhibitorów Sema3A: związki małocząsteczkowe i celowane przeciwciała przeciwko Sema3A. Przy pomocy elektroprzędzenia i wyciskania zespół wytworzył implanty wykonane z biodegradowalnych polimerów, zawierających CSIC002 i Fab 3H4, tłumiące Sema3A. Badania in vivo na modelach mysich, króliczych i szczurzych jednoznacznie dowiodły ochronnego wpływu na RGC, bez reakcji toksycznych czy zapalnych. Konsorcjum planuje obecnie przeprowadzenie w Europie trzymiesięcznego badania klinicznego fazy Iib na systemie odkrywania leków, składającym się z polimerowego implantu i inhibitora Sema3A. Ponieważ polimery te zostały już wcześniej uznane przez organy regulacyjne za zdatne do użytku w urządzeniach medycznych, uzyskanie atestu na nowe implanty nie powinno stanowić problemu. Badanie VISION ukazało potencjalne działanie lecznicze opracowanego systemu implantu, przeznaczonego dla osób z ostrym urazem nerwu wzrokowego, niedokrwienną neuropatią nerwu wzrokowego i jaskrą. Choć projekt został już zakończony, trwają prace nad komercjalizacją implantu, który przyniesie korzyści milionom ludzi cierpiącym na choroby skutkujące ślepotą.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania