European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Development of an innovative translucent concrete sandwich panel with dynamic control of light transmission

Article Category

Article available in the following languages:

Wpuśćmy światło przez przezroczyste ściany

Naukowcy finansowani ze środków UE pracowali nad innowacyjnymi materiałami w celu zastąpienia konwencjonalnych murów ceglanych betonowymi murami izolowanymi, przepuszczającymi światło do wnętrza budynku.

Zdrowie icon Zdrowie

Lepsza izolacja nowych i starych ścian, odpowiednie proporcje powierzchni przezroczystych i nieprzejrzystych lub lepsze wykorzystanie światła słonecznego mogłyby znacząco ograniczyć zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Członkowie projektu BRIGHTWALL (Development of an innovative translucent concrete sandwich panel with dynamic control of light transmission), finansowanego ze środków UE, opracowali całkowicie nowy materiał — półprzejrzysty beton — przeznaczony do budowy fasad i ścian nośnych. Ten wydajny energetycznie materiał ma formę wielowarstwowego panelu wyposażonego w osadzone przewodniki optyczne oraz izolację termiczną. Integracja warstwy ciekłokrystalicznej w ramach wielowarstwowej struktury umożliwia dynamiczną kontrolę przechodzenia światła. Uczestnicy projektu po zbadaniu odpowiednich mieszanek ustalili dwie wzorcowe, które mogą przemieszczać się bez wibracji przez gęstą sieć przewodników optycznych rozmieszczonych wewnątrz płyty. Kolejnym obszarem zainteresowania były nowe koncepcje przewodników optycznych związane z powierzchniami styku betonu i ciekłych kryształów rozproszonych w polimerze (PDLC). Naukowcy zatem dogłębnie przestudiowali próbki polimerów i ciekłych kryształów w celu przygotowania warstw PDLC i włókien w warunkach laboratoryjnych celem przedstawienia modulacji optycznej. W drodze symulacji ustalono, że wymiana konwencjonalnych ścian ceglanych w budynkach na rozwiązanie BRIGHTWALL może doprowadzić do znacznych oszczędności energii, związanych z wykorzystaniem sztucznego systemu oświetlenia, chłodzenia i ogrzewania. Dodatkowo udowodniono, że użycie tego materiału, który umożliwia dostęp do wnętrza budynku wysokiej jakości światłu naturalnemu, ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Skuteczne wdrożenie materiału BRIGHTWALL ułatwi również dostęp do takich rozwiązań, jak odzyskiwanie ciepła wytworzonego wewnątrz murów w celu ogrzania wody. Zakłada się, że rozwiązanie opracowane w ramach projektu pozwoli europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom na uplasowanie się w awangardzie postępów technologicznych. Budynki o niskiej wydajności energetycznej odpowiadają w dużej części za występujące w Europie straty energii będące odpowiednikiem 100 bilionów euro rocznie. Z tego względu BRIGHTWALL ułatwi zainteresowanym stronom przestrzeganie unijnego prawa w zakresie redukcji zużycia energii Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) oraz w sprawie efektywności energetycznej (EED) stanowią główną podstawę prawną UE w zakresie ograniczenia zużycia energii w budynkach.

Słowa kluczowe

Zużycie energii, BRIGHTWALL, półprzejrzysty beton, warstwa termalna, przewodnik optyczny, ciekłe kryształy rozproszone w polimerze, światło naturalne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania