Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Bridging effectiveness and sustainability in afforestation / reforestation in a climate change context: new technologies for improving soil features and plant performance

Article Category

Article available in the following languages:

Przyjazne środowisku środki wzbogacające glebę i ściółki pomagają w odbudowie lasów

Naukowcy opracowali szereg technik sadzenia, które mogą znacząco poprawić przeżywalność drzew bez potrzeby ich pielęgnowania.

Znaczna część ze 100 milionów drzew sadzonych każdego roku w Europie obumiera z powodu suszy i konkurowania z chwastami. Wykorzystywane obecnie techniki zalesiania przeznaczone do walki z tymi zagrożeniami w dużym stopniu opierają się na wielokrotnym stosowaniu środków przeciw chwastom, wody i paliw kopalnych, co skutkuje wysokimi kosztami ekonomicznymi i środowiskowymi. Celem finansowanego ze środków UE projektu SUSTAFFOR(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (Bridging effectiveness and sustainability in afforestation / reforestation in a climate change context: new technologies for improving soil features and plant performance) było opracowanie, wytworzenie i przetestowanie nowych technologii na potrzeby odbudowy lasów. Partnerzy projektu opracowali prototypy środków wzbogacających glebę, w tym absorbujące wodę polimery oraz 22 inne składniki poprawiające warunki w skali mikro. Opracowali też 4 prototypy ściółek mających hamować wzrost chwastów i ograniczać odparowywanie wody w pobliżu drzewa. Trzy rodzaje tych ściółek, tzw. mulczów, są w 100% biodegradowalne i składają się z nowych biopolimerów lub tkanych włókien jutowych przetwarzanych z użyciem biożywicy. Czwarty mulcz składa się z gumy poddanej recyklingowi i nadającej się do ponownego wykorzystania na kolejnych plantacjach. Przeprowadzono rygorystyczne testy terenowe i laboratoryjne poprzedzające produkcję komercyjnych prototypów przeznaczonych do międzynarodowych marketingu i sprzedaży. Wyniki wskazują na przeżywalność drzew na poziomie 90%, przy 50% zwiększeniu wzrostu na wczesnych etapach w porównaniu z niepielęgnowanymi drzewami. Nowy środek wzbogacający glebę i nowe biodegradowalne ściółki są szczególnie przydatne w miejscach oddalonych od terenów zaludnionych lub na nierównym terenie i stromych zboczach, gdzie częste stosowanie tradycyjnych środków jest drogie. Pomagają one zminimalizować stosowanie maszyn, a tym samym ograniczyć hałas oraz chronić delikatną glebę i roślinność. Ponadto, jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na środowisko i rozwój społeczny, warto wymienić znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych produktów ubocznych wytwarzanych obecnie w związku ze stosowaniem środków chwastobójczych, nawadniania mechanicznego plewienia i ropopochodnych mulczów. Techniki opracowane przez konsorcjum przewyższają konwencjonalne metody pod względem aspektów ekonomicznych i środowiskowych. Ponadto wszystkie one mogą być stosowane w dziedzinach, w których są tańsze niż konwencjonalne techniki. Istnieje zatem luka na rynku, w której mogą być promowane te techniki.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania