European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Consortium on Organ Preservation in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Optymalizowanie narządów do przeszczepu

Dostępność narządów do przeszczepu jest nadzwyczajnie niska w porównaniu do zapotrzebowania. Aby zwiększyć wykorzystanie wszystkich przeszczepialnych narządów, społeczność transplantologiczna pilnie potrzebuje technik lepszej konserwacji.

Zdrowie icon Zdrowie

Suboptymalne narządy działają poprawnie, lecz postępujące uszkodzenie zazwyczaj ma swój początek podczas pobierania, przechowywania i przeszczepiania. Dzieje się tak głównie dlatego, że brakuje w tych momentach składników odżywczych i tlenu. Co więcej, takie narządy są bardziej wrażliwe uszkodzenia podczas przechowywania, jako że dawcami są zazwyczaj starsi pacjenci ze schorzeniami towarzyszącymi takimi jak cukrzyca i nadciśnienie. Techniki takie jak normotermiczna maszynowa perfuzja wątroby (ang. NMP), hipotermiczna maszynowa perfuzja nerek i nowatorskie dodatki do konserwantów mogą poprawić stan narządów do przeszczepu. Zespół finansowanego przez UE projektu "Consortium for Organ Preservation in Europe" (COPE) przetestuje, zwaliduje i upowszechni te nowatorskie techniki konserwacji narządów, aby zwiększyć dostępność użytecznych do przeszczepu narządów. Konsorcjum COPE jest oficjalnym wykonawcą tego zadania z ramienia Europejskiego Stowarzyszenia Przeszczepiania Narządów (ESOT). Przeprowadzone zostaną trzy badania kliniczne i dodatkowo badania doświadczalne, aby sprawdzić techniki konserwacji nerek i wątroby, oraz stworzyć optymalne protokoły. Projekt ma już kilka przełomowych osiągnięć. Dokonano koniecznych przygotowań pod kątem zarządzania i prowadzenia badań klinicznych oraz uzyskano zezwolenia komisji bioetycznych w większości z placówek badawczych. Protokoły każdego z badań klinicznych zostały sfinalizowane i opracowano bazy danych online i offline, jak również protokoły scentralizowanego pozyskiwania próbek biologicznych. Zorganizowano również logistykę, obejmującą transport, pobieranie narządów oraz urządzenia i materiały eksploatacyjne. Przykładowo, zainstalowano urządzenie "OrganOx metra" wymagane do NMP w ambulansach w Wielkiej Brytanii. Wszystkie badania kliniczne projektu COPE już się rozpoczęły. Naukowcy oceniają skuteczność środków do perfuzji bezkomórkowej w przypadku przeszczepu wątroby i nerek, jak również metaboliczne odnawianie ex vivo narządów. Oceniają również korzyści i wady optymalizacji kondycjonowania przedimplantacyjnego narządów i wpływ różnych ustawień temperaturowych perfuzji. Wyniki projektu powinny pomóc określić użyteczność tych innowacyjnych technologii perfuzji maszynowych oraz systemów bezkomórkowego dostarczania tlenu w ulepszaniu konserwacji narządów. Pozytywne wyniki badań zwiększą dostępność dobrej jakości narządów do przeszczepu oraz zwiększą szanse pacjentów z listy oczekujących na przeszczep.

Słowa kluczowe

Narządy, przeszczep, normotermiczna maszynowa perfuzja wątroby, hipotermiczna maszynowa perfuzja nerek, konserwacja narządów, perfuzja bezkomórkowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania