European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Prevention of hepatitis C virus (HCV) and HIV-1 co-infections through induction of potent T cell responses using prime-boost viral vector vaccine regimens

Article Category

Article available in the following languages:

Szczepionki przeciw koinfekcji HIV-WZW C

Szybki wzrost liczby osób z koinfekcjami HIV i wirusa zapalenia wątroby typu C (WZW C) to rosnący problem. Aby mu przeciwdziałać, europejscy naukowcy tworzą nowatorskie szczepionki przeciw WZW C i HIV-1.

Zdrowie icon Zdrowie

Kombinowana terapia antyretrowirusowa doprowadziła do ogromnego polepszenia rokowań dla ludzi z infekcją HIV. Aczkolwiek koinfekcje WZW C nadal pozostają wyzwaniem. WZW C jest główną przyczyną przewlekłej choroby i raka wątroby na całym świecie oraz częstą przyczyną zgonów u osób z koinfekcją HIV. W celu rozwiązania tego problemu zdrowotnego naukowcy z finansowanego przez UE projektu PEACHI tworzą szczepionki zapobiegające WZW C, HIV-1 i koinfekcji. Aby symulować silne odpowiedzi immunologiczne na HIV-1 i WZW C, używa się technologii wektora małpiego adenowirusa nabytego braku odporności i zmodyfikowanego wirusa krowianki Ankara. Szczepionki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nakierować odpowiedź immunologiczną przeciw konserwatywnym regionom w HIV-1 i bogatym w epitopy regionom niestrukturalnych białek WZW C. Najpierw zostanie ocenione bezpieczeństwo i skuteczność tych szczepionek u zdrowych osób bez infekcji HIV-1 lub WZW C, następnie u dorosłych pacjentów zakażonych HIV-1, niezakażonych WZW C i poddanych terapii przeciwretrowirusowej. Zostaną przeprowadzone analizy pojedynczych komórek, aby oszacować jakość indukowanych szczepionką odpowiedzi limfocytów T. Konsorcjum PEACHI pracuje również nad nowatorską technologią szczepionek, która ma na celu polepszenie immunogenności istniejących szczepionek. Podejście to obejmuje użycie adjuwanta zakodowanego w szczepionce, ludzkiego antygenu leukocytowego (HLA) związanego z II klasą niezmiennego łańcucha, w postaci fuzji z białkami WZW C. Wzmacnia to prezentację antygenu WZW C komórkom immunologicznym. Naukowcy z konsorcjum PEACHI skupili się w pierwszej kolejności na tworzeniu szczepionki i optymalizacji protokołów badań klinicznych oraz szkoleniach z zakresu dobrych praktyk klinicznych, technik laboratoryjnych i standardowych procedur operacyjnych. Trwają prace nad stworzeniem i optymalizacją nowych testów immunologicznych do analizy próbek pozyskanych w trakcie badań klinicznych. Powinno to wnieść znaczący wkład w cele projektu i może stworzyć nowe możliwości badań kontroli immunologicznej zakażeń HIV-1 i WZW C.

Słowa kluczowe

HIV, WZW C, koinfekcja, szczepionki, technologia wektorów, odpowiedzi limfocytów T

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania