European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Science Education CUrriculum REsearch

Article Category

Article available in the following languages:

Wspomaganie matematyki, nauki i techniki w UE

Jeden z projektów finansowanych przez UE zajął się rozwijaniem badań, które pozwolą ulepszać programy nauczania przedmiotów matematycznych, naukowych i technicznych (MST) oraz ich wdrażanie. Za cel przyjęto lepsze przygotowywanie dzieci do przyszłej kariery w dziedzinach związanych z MST.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Pod względem liczby absolwentów kierunków MST UE ustępuje innym regionom, a dodatkowym problemem jest dalece niewystarczająca proporcja kobiet. Projekt "Science education curriculum research" (SECURE) zajął się wypełnieniem tej luki, co pozwoliłoby dodatkowo wspomóc rozwój europejskiego społeczeństwa opartego na wiedzy. Podejście projektu SECURE przewiduje bardziej przystępne i przyjemne prezentowanie przedmiotów MST dzieciom, aby podtrzymywać zainteresowanie tą tematyką i pokazywać jej ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Edukacja w dziedzinie MST ma kluczowe znaczenie dla szkolenia specjalistów i ekspertów promujących innowacje naukowe i technologiczne w społeczeństwie, a tym samym uchwycenia równowagi między szkoleniem przyszłych naukowców a szerszymi potrzebami społecznymi. Jednocześnie jednak każdy Europejczyk powinien mieć elementarną wiedzę naukową i pozytywne nastawienie do roli nauki w społeczeństwie. Projekt SECURE porównał programy nauczania przedmiotów MST w 10 krajach EU (Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech, Polsce, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz na Cyprze) pod względem intencji twórców, realizowania przez nauczycieli i postrzegania przez uczniów. Skoncentrowano się na dzieciach w wieku 5, 8, 11 i 13 lat oraz na niwelowaniu luk pojawiających się między przedszkolem, szkołą podstawową i szkołą średnią. Na podstawie kwestionariuszy i wywiadów badacze zebrali informacje o postrzeganiu programów nauczania przedmiotów MST przez nauczycieli i uczniów. Wyniki były następnie analizowane i porównywane. Czynne zaangażowanie międzynarodowej grupy ekspertów z instytucji odpowiedzialnych za badania i tworzenie programów nauczania wspomogło strategię waloryzacji wyników badań. Przyczyniło się to do ulepszenia końcowych wniosków projektu. Wyniki badań i wnioski komunikowano i udostępniano poprzez artykuły, prezentacje i spotkania, zarówno naukowe, jak i kierowane do szerokiego grona odbiorców. Aby promować zainteresowanie przedmiotami MST, projekt SECURE we współpracy ze szkołami organizował festyny naukowe dla uczniów ze wszystkich grup wiekowych, dostarczając uczestnikom innowacyjne narzędzia dydaktyczne i materiały. Badania naukowe projektu przyniosły różnego rodzaju zalecenia dla decydentów politycznych i innych stron zaangażowanych w tworzenie programów nauczania i kształcenie nauczycieli. Rekomendacje dotyczą przede wszystkim możliwości ulepszania programów nauczania przedmiotów MST i sposobów realizacji tych programów. Opracowane przez projekt SECURE rekomendacje przekazywano decydentom politycznym i innym zainteresowanym podczas konferencji krajowych i międzynarodowych oraz poprzez materiały drukowane.

Słowa kluczowe

Matematyka, nauka i technika, uczenie przedmiotów ścisłych, badania nad programami nauczania, społeczeństwo oparte na wiedzy, nauka w społeczeństwie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania