Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28
Studying the Development of Young Students’ Conceptual Understanding in Statistics through Mediation by Technological Tools and Talk

Article Category

Article available in the following languages:

Teoria prawdopodobieństwa dla młodzieży szkolnej

W ramach jednego z projektów badawczych UE opracowano techniki poprawy znajomości i rozumienia zagadnień statystyki wśród dzieci w wieku szkolnym. Techniki te obejmują dyskusje klasowe w połączeniu z użyciem oprogramowania do wizualizacji, a ich zastosowanie doprowadziło do poprawy uzyskiwanych przez dzieci wyników w testach.

Znajomość zasad prawdopodobieństwa i statystyki znacznie poprawia rozumienie przez wykształconych obywateli wielu rodzajów doświadczeń, a także kwestii akademickich ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień naukowych. Dlatego też – i również w odpowiedzi na strategię i wizję Europa 2020 – statystyka staje się coraz ważniejszą częścią programów nauczania matematyki w szkołach. Celem finansowanego ze środków UE projektu STATSTALK (Studying the development of young students’ conceptual understanding in statistics through mediation by technological tools and talk) była poprawa rozumienia przez uczniów zagadnień statystycznych. Ponadto, w projekcie zaproponowano zbadanie roli, jaką w nauczaniu odgrywają narzędzia technologiczne oraz klasowe dyskusji dzieci, w celu sformułowania praktycznych zaleceń edukacyjnych. Projekt trwał dwa lata do września 2014 r. W badaniu wykorzystano intuicyjne narzędzia komputerowe ułatwiające wizualne przedstawianie struktur danych oraz dyskusje klasowe. Dyskusje miały na celu umożliwienie dzieciom wypowiadania się, przedstawiania konstruktywnych uwag oraz zadawania pytań. Podejście zostało sprawdzone na małej grupie dzieci obu płci w wieku od 10 do 12 lat, a następnie usprawniane w pracach z różnymi grupami takich uczniów. Wyniki osiągane przez dzieci w testach wykazały poprawę w ich rozumowaniu probabilistycznym oraz rozumieniu koncepcji wartości średnich. W wymiarze ogólnym wyniki pokazały, że podejście oparte na dyskusjach klasowych pomogło także nauczycielom zrozumieć proces, który pozwolił osiągnąć tę poprawę. Uzyskany wynik przypisuje się połączonemu wykorzystaniu narzędzi wizualizacyjnych i dyskusji klasowych. Projekt STATSTALK udowodnił skuteczność przyjętego podejścia, prowadząc do uzyskania przez osoby nim objęte lepszych wyników. Przeprowadzone prace wpłyną również na politykę edukacyjną oraz tworzenie programów nauczania.