Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Reducing Early School Leaving in the EU

Article Category

Article available in the following languages:

Instrumenty i polityki na rzecz rozwiązania problemu przedwczesnego kończenia nauki

Opracowanie odpowiednich polityk edukacyjnych i wdrażanie dobrych praktyk, opartych na bezpośrednich informacjach o działaniach,percepcjach i dyskursach samych uczniów oraz osób dla nich ważnych oznaczałoby olbrzymi krok w kierunku ograniczenia problemu przedwczesnego kończenia nauki (ESL) na poziomie lokalnym, krajowym, jak i unijnym.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

ESL to powszechny problem w UE, a w celu jego rozwiązania podejmowane są różne wysiłki. Celem finansowanego ze środków UE projektu RESL.EU (Reducing early school leaving in the EU) jest uzyskanie informacji na temat tego, co dokładnie skłania uczniów do przerwania nauki. Inicjatywa ma także umożliwić zidentyfikowanie środków interwencyjnych, które skutecznie zapobiegałyby temu zjawisku. W tym kontekście podstawowymi założeniami projektu są opracowanie wspólnych dla UE definicji i pojęć dotyczących ESL, a także zgromadzenie danych na temat młodzieży, ich rodzin i szkół. Uczestnicy projektu chcą określić osobiste cechy młodzieży zagrożonej ESL oraz znaleźć sposoby zapobiegania ESL i rozwiązania tego problemu poprzez alternatywne metody uczenia się. W projekt zaangażowanych jest dziewięć krajów europejskich. Trwa gromadzenie danych pochodzących z badań ankietowych przeprowadzonych wśród 14 000 uczniów z siedmiu państw. Badane są czynniki powiązane z ESL (w skali makro, mikro i mezo). Ponadto analizowane są metody interwencyjne i zastępcze stosowane w celu zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki przez uczniów zagrożonych ESL. Projekt ma dostarczyć informacji na temat mechanizmów i procesów wpływających na ESL, a dodatkowo w jego ramach opracowane zostaną zalecenia dotyczące umocnienia europejskich systemów edukacyjnych oraz zachęcania sektora badań do wspierania prawodawstwa. Wyniki tych prac przydadzą się przy realizacji europejskiej polityki edukacyjnej za szczeblu krajowym, jak i lokalnym.

Słowa kluczowe

Przedwczesne kończenie nauki, polityka edukacyjna, zachowanie liczby uczniów, zagrożona młodzież, alternatywne uczenie się

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania