European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Laser Induced Breakdown Spectroscopy for identification of Aerospace Composites

Article Category

Article available in the following languages:

Recykling polimerowych kompozytów pochodzących z samolotów

Naukowcy z UE dowiedli, że wysokoenergetyczne impulsy lasera, oddzielające próbki, są bardzo atrakcyjną techniką do identyfikacji materiałów nadających się do recyklingu.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Spektroskopia emisyjna wzbudzana laserem (LIBS) to nowa technika umożliwiająca szybką analizę chemiczną różnych materiałów, w tym metali i plastików. Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem za sprawą kompaktowych, a często nawet przenośnych systemów do zastosowania w terenie. Stworzenie tego urządzenia było możliwie dzięki dostępności kompaktowych i spełniających standardy przemysłowe systemów laserowych i spektrometrów. Unijny projekt wpisuje się w ten trend, tworząc nowe możliwości w zakresie wykorzystania LIBS do skutecznego sortowania i recyklingu kompozytów polimerowych. Uczestnicy projektu LIBSAC (Laser induced breakdown spectroscopy for identification of aerospace composites) wykazali, że nowa klasa laserów generujących impulsy o częstotliwości wielu kiloherców może pozwolić na zmniejszenie rozmiarów systemu LIBS. Co jeszcze ważniejsze, LIBS można połączyć ze spektroskopią ramanowską. W przypadkach, gdy jedna technika nie jest wystarczająco skuteczna, pomocna może okazać się technika uzupełniająca. Przy budowie spektrometru ramanowskiego-LIBS uczeni współpracowali ściśle z zespołem projektu RASAC. Stworzono też obszerną bazę danych dotyczących właściwości spektralnych składników kompozytów polimerowych. Może ona służyć za punkt odniesienia przy szybkiej identyfikacji szeregu różnych materiałów, jakie można najczęściej uzyskać poprzez recykling części samolotowych. W ostatnich latach na składowiska trafiają tysiące samolotów, a jednocześnie rośnie popyt na polimerowe materiały kompozytowe. Stare samoloty to ogromne źródło cennych materiałów. W interesie przemysłu lotniczego leży, by zmaksymalizować wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. W ramach projektu LIBSAC zidentyfikowano najlepsze metody taniego recyklingu kompozytów polimerowych. Praktyczność nowej metody powinna przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności recyklingu konstrukcji samolotowych.

Słowa kluczowe

Recykling, kompozyty stosowane w lotnictwie, spektroskopia emisyjna wzbudzana laserem, kompozyty polimerowe, spektroskopia ramanowska

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania