Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-13

Article available in the following languages:

Lepsze przygotowanie do walki z epidemią dzięki szczepionce przeciwko gorączce krwotocznej Ebola

Światowe konsorcjum ekspertów z sektora prywatnego i akademickiego rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii gorączki krwotocznej Ebola.

Zdrowie icon Zdrowie

Wskaźnik śmiertelności wśród pacjentów cierpiących na gorączkę krwotoczną Ebola (zwaną także chorobą wywołaną przez wirus Ebola), która dotyka ludzi i inne naczelne, wynosi od 25 % do 90 %. Demokratyczna Republika Konga zmaga się z drugą co do wielkości na świecie epidemią tej choroby. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wyniku epidemii zmarło już ponad 2 000 osób, a od czasu ogłoszenia jej wybuchu w 2018 roku potwierdzono ponad 3 000 przypadków zachorowań. Finansowany przez Unię Europejsą projekt EBOMAN wspiera działania podejmowane przez rząd Demokratycznej Republiki Konga wraz z partnerami krajowymi i międzynarodowymi. Jak czytamy w komunikacie prasowym organizacji Coalition for Epidemic Preparedness Innovations, konsorcjum pomaga rządowi Demokratycznej Republiki Konga we wprowadzeniu drugiej eksperymentalnej szczepionki przeciwko gorączce krwotocznej Ebola w ramach protokołu badań klinicznych. „Dwudawkowy system szczepień przeciwko gorączce krwotocznej Ebola (Ad26.ZEBOV MVA-BN-Filo) jest produkowany przez spółkę Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson”. Dalej czytamy: „Został on opracowany we współpracy z globalnymi partnerami, w tym firmą Bavarian Nordic A/S, amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w dziedzinie Biomedycyny (działającym w ramach Biura Asystenta Sekretarza ds. Gotowości i Reagowania w Departamencie Zdrowia i Usług Społecznych), inicjatywą w zakresie leków innowacyjnych (ILI), finansowaną w ramach unijnego programu „Horyzont 2020”, oraz amerykańskimi Narodowymi Instytutami Zdrowia.

Uzupełnienie istniejącej szczepionki

Według komunikatu prasowego CEPI druga szczepionka będzie uzupełnieniem aktualnie stosowanego preparatu (rVSV-ZEBOV-GP, produkowanego przez firmę Merck). „Ponad 6 500 osób wzięło udział w licznych wcześniejszych i aktualnych badaniach klinicznych dotyczących opracowanego przez spółkę Janssen systemu szczepienia przeciwko gorączce krwotocznej Ebola. Dostępne dane wskazują, że szczepionka jest dobrze tolerowana i wywołuje silną reakcję immunologiczną na szczep Zaire wirusa Ebola, będący przyczyną wybuchu epidemii w Demokratycznej Republice Konga”. Wprowadzenie drugiej szczepionki eksperymentalnej jest zgodne z zaleceniami strategicznej grupy doradczej ekspertów (SAGE) WHO ds. szczepień. Opublikowane w maju 2019 roku zalecenia SAGE obejmują różne środki, takie jak dostosowanie dawki szczepionki rVSV-ZEBOV-GP oraz ocena drugiej szczepionki zgodnie z odpowiednimi protokołami. Główną strategią szczepień stosowaną w przypadku preparatu rVSV-ZEBOV-GP jest „strategia pierścieniowa”, koncentrująca się na kontaktach między chorymi na gorączkę krwotoczną Ebola oraz pracownikami służby zdrowia i innymi szczególnie narażonymi osobami.

Doskonałe wsparcie

ILI, będąca partnerstwem pomiędzy Unią Europejską i europejskim przemysłem farmaceutycznym, zapewniła finansowanie badania w ramach programu IMI Ebola+ w celu wsparcia szeregu konsorcjów, które prowadzą liczne badania kliniczne i inne działania związane z opracowywaniem szczepionki. Konsorcja finansowane przez wspólne przedsięwzięcie ILI 2 to EBOVAC1, EBOVAC2, EBOVAC3, EBOMAN i EBODAC. Project EBOMAN (Manufacturing and Development for Rapid Access Ebola Vaccine (EBOMAN)) zakończył się w 2017 roku. Skupiał się on na przyspieszeniu rozwoju i produkcji szczepionki głównej (Ad26.ZEBOV) i wspomagającej (MVA-BN-Filo) przeciwko eboli. Więcej informacji: strona projektu EBOMAN

Kraje

Niemcy

Powiązane artykuły