European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-13

Article available in the following languages:

Dotarcie do serc i umysłów obywateli przekształcających się miast

Mieszkańcy pewnego hiszpańskiego miasta, niegdyś sceptycznie nastawieni do zmian, korzystają obecnie z energooszczędnych rozwiązań renowacyjnych dzięki zrównoważonemu modelowi rewitalizacji miast opracowanemu w ramach inicjatywy UE.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Chociaż korzyści płynące z dostarczania inteligentnych rozwiązań miejskich w celu poprawy jakości życia są coraz bardziej doceniane, zaangażowanie w nie obywateli może czasami stanowić prawdziwe wyzwanie. Opór wobec zmian może być silny nawet w przypadku decyzji, w których ludzie są kluczowymi interesariuszami i głównymi beneficjentami. Dlatego też zaangażowanie społeczności lokalnych ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia inteligentnych miast w świecie, w którym gwałtowna urbanizacja stwarza różne problemy. Podkreślając tę potrzebę, uczestnicy finansowanego przez UE projektu REMOURBAN przygotowują kilka miast na zrównoważoną przyszłość. Model rewitalizacji miasta w ramach projektu został zatwierdzony w trzech miastach: Valladolid (Hiszpania), Nottingham (Zjednoczone Królestwo) i Tepebaşi/Eskişehir (Turcja). Model został objaśniony w broszurze projektowej: „Model Regeneracji Miejskiej (URM) jest przewodnikiem metodologicznym, który opisuje innowacje techniczne opracowane i wdrożone w trakcie realizacji projektu. Łączy on rozwiązania dotyczące energii, mobilności i technologii informacyjno-komunikacyjnych umożliwiające poprawę jakości życia w europejskich miastach. Strategia renowacji miast opiera się na zaangażowaniu obywateli w celu zapewnienia akceptacji społecznej i uczynienia z nich siły napędowej inteligentnych miast przyszłości”. Kolejne miasta – Seraing w Belgii i Miszkolc na Węgrzech – testują URM w celu opracowania własnych planów. Mimo że miasta pilotażowe zaczęły wprowadzać rozwiązania opracowane w ramach projektu w dzielnicach o niskim zużyciu energii, zrównoważonej mobilności i zintegrowanej infrastrukturze, droga do realizacji nie była prosta. Niektórzy mieszkańcy hiszpańskiej dzielnicy Fasa w Valladolid początkowo sprzeciwiali się modernizacji swoich mieszkań. Ale teraz „cieszą się lepszym komfortem i niższymi rachunkami za ogrzewanie”, jak odnotowano w komunikacie prasowym na stronie internetowej projektu. „Słabo zaizolowane mieszkania, brak kontroli temperatury i wysokie rachunki za ogrzewanie były utrapieniem dla mieszkańców dzielnicy Fasa w Valladolid w Hiszpanii. Aby zaradzić tej sytuacji, gmina Valladolid wraz z Centrum Technologicznym CARTIF podjęły decyzję o podjęciu szeregu działań modernizacyjnych”, czytamy z tym samym komunikacie prasowym.

Wyciągając rękę

Cytowany w komunikacie prasowym, Miguel Ángel García Fuentes z CARTIF, koordynator projektu REMOURBAN, mówi: „Na początku naprawdę trudno było nawiązać kontakt z mieszkańcami i przedyskutować rozwiązania. Wielu z nich było w podeszłym wieku, nie znało stosowanych przez nas metod komunikacji i nie wierzyło w korzyści płynące z proponowanych przez nas działań. Ponadto mieszkańcy musieli częściowo opłacić prace”. Gdy zespół projektowy zmienił strategię i skontaktował się bezpośrednio z mieszkańcami, aby bardziej zaangażować ich w podejmowanie decyzji, inicjatywy REMOURBAN zyskały aprobatę społeczności. „Dostosowaliśmy plan działań informacyjnych i kluczowe przesłania projektu, aby lepiej dotrzeć do serc i umysłów mieszkańców”, czytamy w komunikacie. „Chodzi o zdobywanie zaufania za pomocą jasnych komunikatów i nakłanianie mieszkańców do przekonywania innych mieszkańców swojej dzielnicy. Mieszkańcy nie chcą słuchać ekspertów ani dużych firm. Bardziej ufają swoim sąsiadom”, dodaje García Fuentes. Według komunikatu prasowego w ramach kompleksowego remontu energetycznego zmodernizowano 19 budynków mieszkalnych i wieżę. Dzięki zastosowaniu systemu ciepłowniczego wykorzystującego biomasę oraz lepszą izolację cieplną udało się zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i oświetlenie pomieszczeń. Zmiany dotknęły łącznie 1 000 mieszkańców. W rezultacie oszczędność energii wzrosła o 40–50 %, a emisja CO2 spadła o około 88 %. Projekt REMOURBAN (REgeneration MOdel for accelerating the smart URBAN transformation) kończy się w grudniu 2019 roku. Więcej informacji: Strona internetowa projektu REMOURBAN

Kraje

Hiszpania

Powiązane artykuły