Skip to main content

Sibiu HCEV: an Intelligent Hybrid High Capacity Electric Underwater Remotely Operated Vehicle

Article Category

Article available in the folowing languages:

Budowa autonomicznych pojazdów podwodnych przyszłości

Hiszpańska firma Nido Robotics jest w trakcie opracowywania przełomowego, elektrycznego robota podwodnego do eksploracji morskiej.

Gospodarka cyfrowa

Linia brzegowa Europy ma długość 89 000 km, przez co zawsze była ściśle związana z oceanami i morzami. Ostatnie 20 lat upłynęło pod znakiem gwałtownego wzrostu wykorzystania robotyki morskiej w celu lepszego poznania tych wód. Systemy podwodne używane do wszelakich celów – od badań środowiskowych po badania naukowe, do poszukiwania ropy i gazu, ochrony granic, kontroli infrastruktury czy upraw – stanowią jeden z najcenniejszych sektorów w obrębie rynku robotyki. Jednak pomimo ich dużego znaczenia masowe wykorzystanie robotyki morskiej jest ograniczone ze względu na koszty, złożoność i ograniczenia technologiczne. Z rozwiązaniem przychodzi producent bezzałogowych pojazdów podwodnych, firma Nido Robotics. Przy wsparciu finansowym UE firma opracowuje Sibiu HCEV – przełomowego, elektrycznego robota podwodnego, który pozwoli firmom na wykorzystanie najnowocześniejszej technologii robotyki w bezpiecznej i łatwej w obsłudze formie. „Po ukończeniu robot ten będzie morskim odpowiednikiem pojazdów marki Tesla”, mówi Roy Petter Dyrdahl Torgersen, założyciel i dyrektor generalny firmy Nido Robotics oraz koordynator finansowanego ze środków UE projektu Sibiu HCEV. „Pozwoli to firmom działającym w ramach niebieskiej gospodarki zwiększyć ich wydajność, a ostatecznie umożliwi nam lepsze zrozumienie naszego podwodnego środowiska”.

Hybrydowy pojazd zdalnie sterowany

Kluczowym celem projektu było opracowanie hybrydowego pojazdu zdalnie sterowanego (HROV), wraz z technologiami, na których bazuje. Zdolny do samodzielnego wykonywania określonych zadań robot Sibiu HCEV może w zależności od potrzeb automatycznie zmieniać parametry. Istnieje również możliwość sterowania nim w sposób zdalny. „Ten nowy robot umożliwi zautomatyzowanie takich czynności jak przeglądy, konserwacje, naprawy i gromadzenie danych w takich branżach, jak m.in. akwakultura, transport morski, przemysł naftowy i gazowy, oraz w środowisku naukowym”, wyjaśnia Torgersen. Poza pracą nad samym robotem w ramach projektu przeprowadzono intensywne badania rynkowe dotyczące globalnego segmentu bezzałogowych pojazdów podwodnych. „Dzięki lepszemu zrozumieniu rynku możemy podejmować rozsądne decyzje dotyczące tego, jak dostosować robota Sibiu HCEV na potrzeby konkurencyjności na rynku międzynarodowym”, mówi Torgersen. Podczas tych badań rynkowych zespół projektowy odkrył na przykład, że niektóre z technologii, na których opiera się system, były chronione patentami. Wymagało to od firmy przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych w niektórych obszarach, a w innych zmiany ogólnego podejścia.

Światowy lider w dziedzinie inteligentnych systemów robotycznych

Celem firmy Nido Robotics jest zdobycie pozycji światowego lidera w produkcji inteligentnych robotów i ich podsystemów. Według Torgersena poprzez ten projekt firma znalazła się na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu: „Projekt pozwolił nam powiększyć nasz zespół o niesamowitych ludzi. Jedną z nieoczekiwanych wartości, jakie udało nam się uzyskać dzięki projektowi, było wsparcie w szybszym rozwoju biznesu, które okazało się dla naszej firmy niezwykle cenne”. Torgersen przewiduje, że robot Sibiu HCEV wejdzie na rynek do 2021 roku. „Wypuszczenie tego podwodnego robota na rynek będzie dla naszej firmy ważnym kamieniem milowym, zapewni nam wiodącą pozycję na rynku europejskim i przyniesie znaczną wartość dla firm działających w ramach niebieskiej gospodarki”, dodaje Torgersen.

Słowa kluczowe

Sibiu HCEV, Nido Robotics, robot podwodny, eksploracja morska, robotyka morska, robotyka, systemy podwodne, bezzałogowy pojazd podwodny, niebieska gospodarka, hybrydowy pojazd zdalnie sterowany, HROV

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania