Skip to main content

The first ultrasound-compatible cranial prosthesis enabling diagnostic and therapeutic use of ultrasound in brain pathologies

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowa proteza niewykrywalna w USG umożliwia nowe podejście do leczenia raka mózgu

W ramach finansowanego ze środków UE projektu INTRA opracowano pierwszą na świecie wszczepianą protezę niewykrywalną w USG, która znajdzie zastosowanie w zabiegach neurochirurgicznych.

Zdrowie

Każdego roku 260 000 osób w Europie i Stanach Zjednoczonych przechodzi kraniotomię w celu usunięcia guza mózgu lub leczenia urazu bądź zmiany w mózgu. Ta skomplikowana operacja wiąże się z odsłonięciem mózgu poprzez usunięcie części kości (płata kostnego) z czaszki. Po ukończeniu operacji taki płat zastępuje się implantami wykonanymi z tworzyw sztucznych i siateczki z tytanu. Niestety materiały te nie są przezroczyste dla ultradźwięków. Jest to problematyczne, ponieważ USG to najskuteczniejsza metoda monitorowania mózgu po operacji, jaką może zastosować lekarz. Aby umożliwić lekarzom „patrzenie poprzez” płat kostny, pewna włoska firma opracowała INTRA, pierwszą na świecie niewykrywalną w USG wszczepianą protezę stosowaną w zabiegach neurochirurgicznych. „INTRA umożliwia przeprowadzanie USG mózgu oraz zwiększanie skuteczności leków mających leczyć choroby mózgu”, opisuje Gianpietro Pasquon, badacz z Intelligenza Trasparente, włoskiego start-upu specjalizującego się w inżynierii biomedycznej i neurochirurgicznym przetwarzaniu obrazów. Firma Intelligenza Trasparente opracowała wyrób INTRA przy wsparciu środków z Unii Europejskiej i w ścisłej współpracy z Instytutem Carlo Besta w Mediolanie oraz fundacją Focused Ultrasound Foundation Uniwersytetu Stanu Wirginia.

Nowe podejścia do leczenia raka

Z uwagi na to, że obrazowanie mózgu z wykorzystaniem USG nie było możliwe, większość lekarzy korzystała z badania metodą rezonansu magnetycznego podczas kontroli po zabiegach chirurgicznych, a także na potrzeby oceny skuteczności takich metod leczenia raka jak chemioterapia. Jednakże badania metodą rezonansu są niezwykle drogie, a ich dostępność jest ograniczona, co oznacza, że pacjenci muszą czekać, nawet wtedy, gdy czas jest istotny. Z kolei badania USG oferują taką samą skuteczność jak rezonans, ale są znacznie tańsze. Są one również łatwo dostępne w niemal każdym szpitalu i ośrodku. Pomimo pewnych początkowych problemów z produkcją biozgodnej protezy badacze z projektu INTRA byli w stanie znaleźć rozwiązanie dzięki lepszej integracji łańcucha dostaw. „Nasza prototypowa proteza umożliwi nowe podejścia do leczenia raka oraz innych chorób neurodegeneracyjnych, które – bez zastosowania USG ˜– zwyczajnie nie były możliwe”, wyjaśnia Pasquon. „Dzięki stosowaniu tak zaawansowanych metod obrazowania jak skupione USG o dużej intensywności pacjenci neurologiczni będą mogli otrzymać szybkie i przystępne cenowo diagnozy, których potrzebują do skutecznego leczenia guza mózgu”.

Pierwszy przypadek wszczepienia implantu człowiekowi – sukces

W ramach projektu kompleksowo przetestowano prototyp INTRA, włączając w to testy na rzeczywistym pacjencie-człowieku. „Test przeprowadzony na »pierwszym pacjencie-człowieku« wykazał wykonalność stosowania rozwiązania INTRA u ludzi”, opowiada Pasquon. „Niesamowicie było móc zobaczyć w czasie rzeczywistym obraz mózgu pacjenta uzyskany podczas ultrasonografii”. Pasquon zauważa, że przed zastosowaniem implantu lekarze nie dawali pacjentowi dużych szans na przeżycie. Jednakże jego stan po zabiegu jest zaskakująco dobry. „Jesteśmy z tego niezwykle dumni”, dodaje Pasquon. Firma Intelligenza Trasparente pracuje obecnie nad przyspieszeniem programu badań klinicznych, niezbędnego, aby rozwiązanie INTrA uzyskało status wyrobu medycznego i zostało wprowadzone na rynek w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. „Aby upewnić się, że produkt zostanie jak najszybciej udostępniony pacjentom, zespół już teraz przygotowuje skonsolidowany model biznesowy mający na celu uproszczenie strategii wprowadzenia na rynek i dystrybucji.

Słowa kluczowe

INTRA, ultradźwięki, rak mózgu, zabiegi neurochirurgiczne, kraniotomia, płat kostny, ultrasonografia, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania