European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Wall insulation novel nanomaterials efficient systems

Article Category

Article available in the following languages:

Modernizacja izolacji ściennych przy użyciu najnowocześniejszych nanomateriałów

Dzięki ograniczeniu zapotrzebowania na energię i emisji dwutlenku węgla nowe, innowacyjne ściany mogą poprawić ślad ekologiczny Europy w nowych i starych budynkach.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W Europie nadal znajduje się ogromna liczba budynków bez izolacji, a nawet 35 % strat ciepła budynku odbywa się przez nieizolowane ściany. Nowe produkty i systemy izolacyjne są niezbędne zarówno przy termomodernizacji, jak i przy tworzeniu nowych budynków. W ramach finansowanego ze środków UE projektu Wall-ACE zaprojektowano system ścienny składający się ze wzajemnie uzupełniających się rozwiązań wykorzystujących nanomateriały do efektywnej izolacji. „Projekt Wall-ACE wypełnia naukową lukę pomiędzy zapotrzebowaniem na nowe, zaawansowane produkty i systemy izolacyjne, spełniające wymagania charakterystyki energetycznej określone w dyrektywie budowlanej (2010/31/UE), a sytuacją rynkową”, mówi Tina Oertel, kierowniczka ds. rozwoju systemów do renderowania firmy Sievert (do 2020 roku znanej pod nazwą Quick-mix Putztechnik) i koordynatorką projektu Wall-ACE. W ramach projektu podjęto kilka kluczowych inicjatyw, które – poza ograniczeniem zużycia energii i emisji CO2 – objęły: opracowanie mineralnych materiałów energooszczędnych, poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków, zwiększenie trwałości i zrównoważonego charakteru europejskich budynków oraz stworzenie rozwiązań, które są zarówno przystępne cenowo, jak i łatwe do odtworzenia we wszystkich państwach europejskich. Wszystkie produkty i systemy zostały przetestowane w rzeczywistych warunkach w skali budynków, a w ramach projektu Wall-ACE oceniono również najbardziej realne sposoby dotarcia na rynek, wraz z certyfikacją i standaryzacją tych nowych wysoce efektywnych systemów. W przypadku wszystkich pięciu nowych produktów wchodzących w skład systemu ściennego udało się osiągnąć zamierzone parametry termiczne, co zostało potwierdzone właściwościami produktu i częściowo sprawdzone w praktyce. Testy nowych konstrukcji ścian w warunkach rzeczywistych wykazują poprawę właściwości izolacyjnych w przypadku różnych elementów o co najmniej 25 %, przy czym w przypadku cegieł poprawa ta wynosi 15 %.

Znakomite innowacje ścienne

Nowy system ścienny jest znany pod nazwą HONEST – High-performance Optimised Nanomaterial Energy efficient SysTem. Zestaw technologii obejmuje termoizolacyjne powłoki wykończeniowe, wysokowydajny wewnętrzny tynk izolacyjny, wewnętrzny tynk do wypełnień, wysokowydajny zewnętrzny tynk izolacyjny oraz ceramiczne cegły izolacyjne. „Wykończenie powłoką termiczną zwiększa komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń lepiej, niż oczekiwano”, dodaje Oertel. W skład wszystkich opracowanych rozwiązań wchodzi oparty na nanotechnologii aerożel krzemionkowy Kwark©. Wszystkie one są prawie w całości mineralne, a więc szczególnie ognioodporne i paroprzepuszczalne. Ta przepuszczalność pozwala na oddychanie ścian, ponieważ para wodna może być przez nie wchłaniana i odprowadzana. Ma to pozytywny wpływ na komfort powietrza w pomieszczeniach w porównaniu z produktami na bazie tworzyw sztucznych, które nie oddychają. Materiały izolacyjne przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii w całym budynku, a warstwy izolacyjne mogą być stosowane w wariantach o różnych grubościach. Jest to szczególna zaleta w przypadku renowacji budynków zabytkowych, które mają kluczowe znaczenie dla zachowania europejskiej długowieczności kulturowej i prawdopodobnie powstały bez uwzględnienia aspektu efektywności energetycznej.

Budowanie przyszłości

Ściany zostały przetestowane w różnych obiektach pokazowych we Francji, Włoszech, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie w celu wykazania wykonalności instalacji in situ w różnych warunkach klimatycznych i umożliwienia pomiarów na miejscu. „Monitorowanie produktów w warunkach starzenia się dostarczyło informacji dotyczących tego, co wymaga dalszych ulepszeń”, dodaje Oertel. Produkty Wall-ACE mają duży potencjał powielenia zarówno w nowym budownictwie, jak i remontowanych budynkach na terenie Europy, a wszystkie materiały i systemy mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych niezależnie lub w roli w pełni uzupełniającego systemu. „Najważniejszym aspektem posiadania produktów w formie systemu jest to, że ich zgodność została przetestowana i zweryfikowana w ramach projektu”, podsumowuje Oertel.

Słowa kluczowe

Wall-ACE, ściana, budowa, izolacja, efektywność, jakość powietrza, nanotechnologia, straty ciepła, uzupełniający

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania