Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Co nowego w projekcie ColRobot: Mobilny manipulator robotyczny, który jest gotowy do pracy i dostosowany do potrzeb przemysłu

W rubryce tematu specjalnego w dziedzinie robotyki w wydaniu magazynu Research*eu z marca 2019 roku opisaliśmy finansowany ze środków UE projekt ColRobot, którego zespół starał się zrewolucjonizować wykorzystanie współpracujących robotów przemysłowych zaprojektowanych z myślą o liniach produkcyjnych. Dzisiaj ponownie spotykamy się z koordynatorem projektu, Oliverem Gibaru, aby poznać dalsze działania zespołu.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zespół projektu ColRobot (Collaborative Robotics for Assembly and Kitting in Smart Manufacturing) przez 3 lata pracował nad stworzeniem współpracujących robotów, które umożliwiłyby pokonanie niektórych z największych, powszechnie występujących wyzwań w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, takich jak znaczne opóźnienia w zamówieniach i potrzeba elastyczności pozwalającej sprostać wymaganiom rynku. Najważniejszym elementem innowacyjnej technologii opracowanej w ramach projektu był mobilny manipulator robotyczny, który działa na zasadzie „trzeciej dłoni” pracowników produkcji. Może on samodzielnie poruszać się po fabryce w poszukiwaniu części lub narzędzi i dostarczać je na stanowisko lub trzymać, gdy operator wykonuje inne zadanie.

Nowe możliwości dzięki współpracy z Renault

Zespół projektu ColRobot działał wtedy w ścisłej współpracy z producentem samochodów Renault, dla którego zaprojektował mobilny manipulator. „Od tamtego momentu stale współpracujemy z Renault”, mówi Gibaru. „Zaczęliśmy wspólnie pracować nad dodatkowymi funkcjami wykorzystującymi solidne narzędzia sztucznej inteligencji, które są obecnie sprawdzane. Chcemy w ten sposób uprościć współpracę między pracownikami fabryki i zwiększyć ogólną autonomię systemu”. Ostatecznym celem Renault jest stworzenie robota przemysłowego do wkręcania śrub na linii produkcyjnej, opracowanego na podstawie mobilnego robota ColRobot, który ograniczy problemy z ergonomią i zwiększy wydajność pracy. „Projekt ColRobot jest doskonałym przykładem współpracy poprojektowej z jednym z głównych graczy w branży, który wprowadza na rynek nasze, w większości finansowane przez UE, rozwiązanie dostosowane do specyfikacji i potrzeb producenta”, komentuje Gibaru.

Inne przedsięwzięcia

Działania zespołu projektu ColRobot nie ograniczają się jednak jedynie do linii produkcyjnych Renault. „Od oficjalnego zakończenia projektu ColRobot niektóre z naszych nowych projektów badają potencjał uczenia maszynowego dla szerokiego wachlarza zastosowań robotycznych, szczególnie tych związanych z pobieraniem przedmiotów z nieuporządkowanego zbioru”, wyjaśnia Gibaru. Dlaczego akurat te zastosowania? „Jest to operacja o niskiej wartości dodanej, która jednocześnie stanowi złożone zadanie, dlatego też opracowanie mobilnego, wspólnego rozwiązania dla przemysłu było dla nas ciekawym wyzwaniem”, wyjaśnia. Zespół ColRobot dużo zyskał dzięki unijnemu finansowaniu. „Szczególnie duże znaczenie miał dla nas zwiększony zasięg i widoczność uzyskane dzięki marce ColRobot, jak również wzmocnienie zaufania naszych partnerów ze środowiska przemysłowego i akademickiego, zarówno tych długoletnich, jak i nowych”, podsumowuje Gibaru.

Kraje

Francja

Powiązane artykuły