Skip to main content

Bringing the human being into the digital loop

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowatorskie okulary łączą śledzenie oczu z funkcjami wyświetlania obiektów rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej

Technologia śledzenia oczu pozwala na monitorowanie aktywności oczu użytkowników, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć, jak działają wzrok, postrzeganie, reakcje i emocje. W ramach unijnego projektu naukowcy opracowali system łączący tę technologię z rzeczywistością mieszaną i rozszerzoną w celu zapewnienia bardziej imersyjnych doświadczeń użytkownikom. Opracowane przez nich okulary działają w rzeczywistych i niekontrolowanych warunkach.

Gospodarka cyfrowa

Do tej pory wpływ nowych technologii, takich jak rzeczywistość rozszerzona czy rzeczywistość mieszana, był dość mocno ograniczony ze względu na pewną wadę, wspólną dla obu tych technologii – w żaden sposób nie reagują one na oczy użytkowników. Technologia śledzenia oczu może pozwolić na jeszcze większe zbliżenie ludzi i rozwiązań technologicznych, zapewniając kompleksową dwukierunkową komunikację ze środowiskiem, co pozwoli na projektowanie bardziej inteligentnych interakcji z użytkownikami.

Imersja i kompleksowe pętle cyfrowe

„Umożliwianie użytkownikom płynnego i bezproblemowego korzystania z pętli cyfrowych przy pomocy inteligentnych urządzeń noszonych na ciele stanowi globalne wyzwanie. Firmy, którym uda się wprowadzić na rynek takie rozwiązania, będą w stanie zmienić świat”, twierdzi Frank Linsenmaier, koordynator finansowanego przez Unię Europejską projektu Digital Iris. Zainteresowanie podmiotów działających na rynku wykorzystywaniem danych biometrycznych na potrzeby technologii ubieralnych jest niezwykle duże. „Prawdziwy przełom nastąpi w momencie, gdy na rynek trafi niezawodne, kompleksowe i certyfikowane urządzenie, które użytkownicy mogą nosić na głowach”. Zespół projektu Digital Iris, działający przy wiedeńskiej firmie Viewpointsystem opracował przenośny system śledzenia oczu Eye Hyper Tracking (EHT), składający się z zaawansowanych inteligentnych okularów z czujnikami wykrywającymi położenie oczu, a także kamery, która pozwala na obserwowanie pola widzenia i rozpoznawanie obrazów. Okulary są połączone z przenośnym miniaturowym komputerem, który rejestruje, kompresuje i magazynuje dane, co pozwala na ich przesyłanie na bieżąco do laptopów i tabletów, gdzie zainstalowane programowanie wykorzystuje ich pełen potencjał. Okulary są niezwykle lekkie, można je nosić przez wiele godzin i sprawdzają się w każdych warunkach oświetleniowych. Inne systemy dostępne na rynku wymagają, by użytkownicy stale spoglądali w różne miejsca, przełączając się pomiędzy cyfrowymi informacjami i światem rzeczywistym. Okulary opracowane w ramach projektu wyświetlają informacje w polu widzenia, gdzie użytkownicy mogą je z łatwością przetwarzać.

Intuicyjny interfejs człowiek-maszyna

Technologia łączy w sobie rozwiązanie śledzenia oczu oraz rzeczywistość mieszaną, aby rozpoznawać zapotrzebowanie na informacje dzięki analizie ruchu oczu i stale przedstawiać użytkownikowi właściwe dane, dostępne przed oczami. Budowa systemu jest modułowa – możliwości niezwykle precyzyjnych okularów śledzących wzrok można rozszerzyć dzięki dodatkowemu modułowi rzeczywistości mieszanej, mocowanemu do okularów. „Na podstawie ruchów gałek ocznych i reakcji źrenic możliwe jest cyfrowe rozpoznawanie potrzeb i odczuć ludzkich, orientacja w przestrzeni, a także wykrywanie stresu i zmęczenia”, wyjaśnia Linsenmaier. Co więcej, użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z wyświetlanymi obiektami przy pomocy oczu, bez konieczności wykorzystywania głosu lub dłoni. Gesty wykonywane wzrokiem i bezdotykowa obsługa sprawiają, że rozwiązanie z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu branżach, zwłaszcza w produkcji, zapewnianiu bezpieczeństwa, mobilności, transporcie, handlu detalicznym i logistyce. Wykorzystanie rozwiązania może pozwolić użytkownikom na poprawę jakości pracy, rozpowszechnianie wiedzy i informacji, a także ograniczenie kosztów. „Nasze rozwiązanie całkowicie zmieni oblicze rynku pracy”, twierdzi Linsenmaier. Niezawodność i dopracowanie systemu gwarantuje, że użytkownicy będą mogli cieszyć się najlepszymi możliwymi doświadczeniami w realnych warunkach użytkowania, między innymi w zmiennych warunkach oświetleniowych. „Z naszych badań przeprowadzonych wśród klientów wynika, że to właśnie brak niezawodności jest największą bolączką konkurencyjnych produktów”, dodaje Linsenmaier. „Nasze urządzenia są tak samo przyjazne dla użytkowników jak zwykłe okulary, system zapewnia pełną wygodę jego użytkownikom”. VPS 19, pierwszy prototyp inteligentnych okularów wykorzystujących technologię opracowaną przez firmę zdobył wyróżnienie w kategorii technologii ubieralnych podczas targów CES Innovation Awards w 2019 roku. Już niedługo produkt ma trafić do produkcji seryjnej i osiągnąć pełną gotowość do wprowadzenia na rynek jeszcze w 2020 roku. Partnerzy projektu zamierzają skierować swoje rozwiązanie na rynki w Europie i Ameryce Północnej. „Digital Iris to pierwsze rozwiązanie ubieralne, które łączy w sobie technologię śledzenia oczu oraz wyświetlacz rzeczywistości rozszerzonej”, podsumowuje Linsenmaier.

Słowa kluczowe

Digital Iris, oko, okulary, ubieralne, rzeczywistość mieszana, HT, śledzenie oczu, Hyper Tracking, VPS 19

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania