European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Współpraca hodowców i producentów żywności z biorafineriami w celu wykorzystania odpadów żywnościowych

W ramach pewnej unijnej inicjatywy uruchomiono nową usługę online, która ma na celu dostarczanie określonym sektorom związków pochodzenia biologicznego.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

W całym łańcuchu dostaw, począwszy od produkcji rolnej po konsumpcję w gospodarstwach domowych, marnowane są ogromne ilości żywności. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, około jedna trzecia żywności produkowanej na potrzeby ludzi ulega zmarnowaniu, co generuje około 1,3 miliarda ton odpadów. Współfinansowany ze środków UE projekt AgriMax rozwiązuje ten problem, tworząc liczne produkty o wysokiej wartości z odpadów pochodzących z upraw i przetwórstwa spożywczego. Partnerzy projektu uruchomili niedawno usługę online, która umożliwia hodowcom, przetwórcom żywności i spółdzielniom rolniczym sprzedawanie odpadów jako surowca do wykorzystania przez dwie biorafinerie w Hiszpanii i we Włoszech. Zaprojektowane i zbudowane w ramach inicjatywy AgriMax biorafinerie wykorzystują rozmaite surowce, przekształcając odpady i produkty uboczne z rolnictwa i przetwórstwa spożywczego w związki, które można stosować w opakowaniach żywności, przemyśle chemicznym oraz rolnictwie. Jak czytamy na stronie internetowej projektu, „celem jest przekształcenie 40 % odpadów otrzymywanych przez zakłady pilotażowe w materiały o wysokiej wartości”. W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie podano: „Pierwsza biorafineria znajduje się na północy Włoch, na terenie rodzinnego gospodarstwa rolnego Chiesa. Przetwarzane są w niej odpady z hodowli pomidorów i zbóż w celu produkcji likopenu, kwasu ferulowego, kutyny, hydrokompostu i kompostu. Druga biorafineria, położona na terenie należącym do producentów owoców Indulleida w południowej Hiszpanii, przetwarza odpady z hodowli oliwek i ziemniaków w celu uzyskania polifenoli, błonnika i białka oraz odzyskiwania aromatów”.

Alternatywa dla składowania

Według tego samego komunikatu prasowego, dzięki nowej platformie internetowej zaangażowane w projekt biorafinerie będą przez cały rok otrzymywać wystarczające ilości odpadów. „Zapobiegnie to wszelkim sezonowym i regionalnym wahaniom w zakresie dostaw, a także zmaksymalizuje wydajność i rentowność. Umożliwi to także potencjalnym użytkownikom końcowym zamawianie próbek produktów wytwarzanych w biorafinerii do testowania”. Cytowany w komunikacie prasowym Georgios Chalkias, przedstawiciel koordynatora projektu, firmy IRIS Technology Group, mówi: „Platforma jest doskonałą okazją do połączenia kluczowych zainteresowanych stron z całego łańcucha dostaw. Daje to producentom alternatywę dla składowania odpadów oraz pozwala użytkownikom końcowym z branży spożywczej, opakowaniowej, chemicznej i rolniczej zamawiać wysokiej jakości związki do stosowania w wielu produktach pochodzenia biologicznego”.

Szeroka gama związków

Według strony internetowej projektu, do produktów opartych na odpadach wytwarzane w biorafineriach działających w ramach projektu AgriMax należą: „Opakowania pochodzenia biologicznego (powłoki, biokompozyty i »aktywne« opakowania). Składniki żywności (naturalne dodatki i żywność funkcjonalna o właściwościach zdrowotnych). Produkty rolne pochodzenia biologicznego (nawozy oraz biodegradowalne doniczki i folie do ściółkowania)”. Projekt AgriMax (Agri and food waste valorisation co-ops based on flexible multi-feedstocks biorefinery processing technologies for new high added value applications) zakończy się we wrześniu 2020 r. Jak czytamy w okresowym raporcie w serwisie CORDIS, jego celem jest „wygenerowanie szeregu korzyści dla produkcji podstawowej, w tym ograniczenie utraty żywności, ochrona zasobów naturalnych, wymiana surowców kopalnych, waloryzacja produktów ubocznych i zmniejszenie wpływu na środowisko”. Więcej informacji: strona projektu AgriMax

Kraje

Hiszpania