Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Wyznaczanie trendów w nauce: Badania pokazują, że połączenie różnych form fizycznego dystansu jest najlepszą bronią w walce z koronawirusem

Według najnowszych badań środki podejmowane w zakresie fizycznego dystansu są najbardziej skuteczną metodą w spowalnianiu pandemii koronawirusa.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Na całym świecie w walce z koronawirusem (COVID-19) widoczna jest potrzeba pewnego dystansowania społecznego. Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „Lancet Infectious Diseases” dowodzą, że najbardziej skuteczne jest połączenie trzech form fizycznego dystansu. Jest to kwarantanna dla osób zakażonych i ich rodzin, zamknięcie szkół oraz dystansowanie się w miejscu pracy. W badaniu sprawdzono skuteczność zastosowania tych trzech metod, zarówno razem, jak i oddzielnie, na wczesnym etapie wybuchu epidemii koronawirusa.

Połączone formy fizycznego dystansu sprawdzają się najlepiej

Badanie, które wykorzystuje komputerowy model symulowanej populacji Singapuru, jest pierwszym tego typu badaniem analizującym zastosowanie trzech form ograniczeń na początku epidemii. Porównując wyniki swojego badania z innymi badaniami interwencyjnymi, naukowcy doszli do wniosku, że są one najbardziej skuteczne w zmniejszaniu liczby osób zakażonych koronawirusem. Drugą pod względem skuteczności kombinacją okazało się połączenie kwarantanny i środków podejmowanych w miejscu pracy, a trzecią – kwarantanna i zamknięcie szkół. Najmniej skuteczną strategią jest sama kwarantanna. Zespół badawczy opracował model symulacyjny epidemii grypy, uwzględniający dane demograficzne, przemieszczanie się jednostek oraz wskaźniki kontaktów społecznych w miejscach pracy, szkołach i domach. Model ten ocenił prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 między ludźmi, jeśli próby powstrzymania go się nie powiodą. Korzystając z tego modelu, naukowcy oszacowali całkowitą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 po 80 dniach, po wykryciu 100 przypadków transmisji w ramach danej społeczności. Naukowcy odkryli, że połączenie różnych form fizycznego dystansu zmniejszyło liczbę infekcji o 78–99 %.

Możliwe scenariusze

Główny autor badania, Alex R Cook, prodziekan ds. biostatystyki i modelowania w szkole zdrowia publicznego Saw Swee Hock na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, powiedział: „Jeżeli podejmowane lokalnie środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, takie jak śledzenie kontaktów czy wprowadzony ostatnio zakaz krótkoterminowych wizyt, okazałyby się nieskuteczne, wyniki tego badania dostarczają decydentom w Singapurze i innych krajach dowodów na to, że należy rozpocząć wdrażanie skuteczniejszych środków kontroli epidemii, które mogłyby obniżyć lokalne wskaźniki transmisji, pod warunkiem, że zostaną wdrożone skutecznie i w odpowiednim czasie”. „Jeśli efekt zapobiegawczy tych środków zostanie w znacznym stopniu ograniczony ze względu na wyższe proporcje osób bezobjawowych, większy nacisk zostanie położony na kwarantannę i leczenie zakażonych, co może stać się niewykonalne, jeśli liczba zakażonych przekroczy możliwości placówek opieki zdrowotnej”, dodał prof. Cook. „Przy wyższych wskaźnikach osób bezobjawowych edukacja społeczeństwa i zarządzanie postępowaniem stają się coraz ważniejsze, a opracowanie szczepionki i terapii wręcz konieczne”. Autorzy podkreślili ograniczenia dotyczące ich badania, takie jak dane o populacji ze starszych spisów powszechnych, skutki migracji, wpływ transmisji spoza Singapuru i wzorce kontaktów między ludźmi.

Słowa kluczowe

COVID-19, fizyczny dystans, koronawirus, zdrowie

Kraje

Stany Zjednoczone