CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Energy-efficient digital outdoor billboards for sustainable advertising

Article Category

Article available in the following languages:

Przełomowy cyfrowy wyświetlacz refleksyjny do energooszczędnej i niedrogiej reklamy zewnętrznej

W ramach pewnego finansowanego ze środków UE projektu opracowano nową technologię cyfrowych wyświetlaczy refleksyjnych, która ma na celu zmianę obecnych standardów w reklamie zewnętrznej i może zostać wdrożona na billboardach i w inteligentnych miastach.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wyobraźmy sobie kampanię reklamową bez kosztów druku i możliwość wynajęcia billboardu, na którym obraz można zmieniać co sekundę. Istnieje też możliwość skalowania rozwiązania – w dół, aby pokryć niewielki obszar – lub w górę, aby pokryć cały blok mieszkalny. Dodajmy do tego ekran, który nie drażni oczu w różnego rodzaju warunkach oświetleniowych i który wyświetla zmieniające się obrazy w żywych kolorach, a wszystko to przy niewielkim zużyciu energii. Taka jest wizja przyszłej reklamy zewnętrznej. Dzięki nowej technologii opracowanej w ramach finansowanego ze środków UE projektu DynamicColor ten rodzaj wyświetlacza cyfrowego do zastosowań zewnętrznych wkrótce trafi na rynek. „Piksele z pigmentem są brakującym fragmentem układanki w wizji inteligentnego miasta”. Mogą one być sterowane cyfrowo w celu wprowadzania nieograniczonych zmian, a dzięki odbiciu światła słonecznego mają żywe kolory i dają efekty specjalne”, wyjaśnia Guy Zimmerman, dyrektor operacyjny start-upu KA-DynamicColor z siedzibą w Izraelu, który zdobył fundusze UE.

Lepsza alternatywa cyfrowa dla billboardów LED

Stosując opatentowaną technologię cyfrową opartą na materiałach pigmentowych, firma KA-DynamicColor opracowała cyfrowy, odblaskowy panel wyświetlacza, który może zmienić prezentowany obraz w czasie krótszym niż 0,3 sekundy, zapewniając ostry i żywy obraz przy wykorzystaniu światła słonecznego. „Piksele odbijają światło i tworzą szeroką gamę niezmiennie bogatych kolorów i obrazów o wysokim kontraście w każdych warunkach oświetleniowych. A kiedy słońce zachodzi, billboard jest ożywiany przy użyciu konwencjonalnego oświetlenia, którego koszty są znacznie mniejsze niż energii świetlnej emitowanej przez diody (LED)”, dodaje Zimmerman. Przy użyciu standardu druku cyfrowego CMYK (ang. cyan magenta yellow key), modułowy panel wyświetlacza może wyświetlać do 650 000 kolorów i może zostać dostosowany do dodatkowych warstw tekstur, takich jak metaliczne, fluorescencyjne i neonowe. Technologia ta jest inspirowana naturalnymi procesami pigmentacji wykorzystywanymi przez kameleony do zmiany i utrzymania koloru. W przeciwieństwie do diod LED, które stają się mniej widoczne w jasnym świetle, kameleony zmieniają zawartość pigmentów, aby pokazać swoje najbardziej żywe kolory. Co ważne, zastosowanie technologii pigmentowanych pikseli pozwala przezwyciężyć główne ograniczenie w dalszym rozwoju zewnętrznych billboardów LED, a mianowicie ogromną ilość energii, którą zużywają one ze względu na swoje rozmiary. W porównaniu z cyfrowymi wyświetlaczami LED, nowy modułowy panel wyświetlacza minimalizuje zużycie energii do mniej niż 5 %. Zimmerman dodaje: „Standardowy ekran LED o powierzchni 60 m2 zużywa tyle energii elektrycznej co 17 gospodarstw domowych, podczas gdy taki sam wyświetlacz produkowany przez KA-Dynamic Color niemal wcale nie zużywa energii, gdy obraz jest wyświetlany, a w nocy wykorzystuje standardowe białe oświetlenie. Wymaga minimalnej ilości energii do pracy i może być zasilany przez panel słoneczny w ciągu dnia (i przez akumulator w nocy), dzięki czemu może być używany w odległych miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej”.

Billboardy cyfrowe kontra plakaty

Według badania przeprowadzonego w 2017 roku rynek reklamy zewnętrznej jest wart 38 miliardów euro i jest jedynym tradycyjnym medium reklamowym, które w nadchodzących latach ma się nadal rozwijać. Reklama billboardowa stanowi ponad 40 % rynku reklamy zewnętrznej, jednak billboardy cyfrowe to tylko 2 % z 4 milionów plakatowych billboardów na świecie. Większa popularność billboardów cyfrowych może skutkować znacznym zmniejszeniem ogromnych ilości odpadów z tworzyw sztucznych, które są generowane przez ich tradycyjne odpowiedniki. „Cyfrowe billboardy z wyświetlaczami odblaskowymi mogą generować od 6 do 10 razy większe przychody w porównaniu z plakatowymi, jednocześnie zmniejszając koszty operacyjne i eliminując kosztów energii elektrycznej. Pozwalają przy tym spełnić wymogi prawne dotyczące częstości zmian obrazu i zanieczyszczenia światłem”, podkreśla Zimmerman. KA-Dynamic Color to przełom w reklamie ulicznej, oferujący mniej energochłonną i bardziej dochodową alternatywę dla plakatowych i cyfrowych billboardów. Firma dąży do wyodrębnienia niszy rynkowej skupiającej się na „ekologicznych wyświetlaczach cyfrowych” i zwiększenia swojego udziału w rynku do 15 % (co odpowiada 600 000 wyświetlaczy) w nadchodzących latach.

Słowa kluczowe

DynamicColor, billboard cyfrowy, reklama zewnętrzna, pigmentowany piksel, KA- DynamicColor, billboard LED, reklama zewnętrzna, wyświetlacze cyfrowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania