Skip to main content
European Commission logo print header

Realistic, accessible, and affordable models for surgical education

Article Category

Article available in the following languages:

Realistyczne modele piersi pomagają w szkoleniu chirurgów

Aby zapewnić powodzenie operacji raka piersi, zarówno pod względem klinicznym, jak i estetycznym, turecka firma opracowała przystępną cenowo, łatwo dostępną i niezawodną platformę szkoleniową, która zapewni chirurgom potrzebną praktykę.

Zdrowie icon Zdrowie

W 2018 roku u ponad 560 000 Europejek zdiagnozowano raka piersi. Nawet po ustąpieniu choroby, jej skutki nadal mogą być odczuwalne – operacje odciskają piętno nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. „Zdolność kobiet do powrotu do życia, jakie pamiętają sprzed zachorowania na nowotwór, zależy od efektów klinicznych i estetycznych operacji”, mówi Özge Akbulut, współzałożycielka Surgitate, firmy specjalizującej się w produkcji sztucznych modeli chirurgicznych. „Kobiety, które nie są zadowolone ze swojego ciała po operacji czasem rezygnują z koniecznego leczenia i regularnych badań kontrolnych”. Według specjalistów chirurgów jednoetapowe operacje onkoplastyczne zmniejszają koszty i częściowo łagodzą traumę operacji. Operacje te są jednak złożone i dlatego wymagają sporego doświadczenia. „Niestety większość chirurgów wykonuje swoje pierwsze operacje właśnie na tych pacjentkach, którym obiecali pomóc”, mówi Akbulut. „Dlatego tej dziedzinie potrzebna jest przystępna cenowo, łatwo dostępna i niezawodna platforma szkoleniowa, która zapewni chirurgom potrzebną praktykę”. Dzięki wsparciu przez finansowany ze środków UE projekt ReSurg, zespół projektu Surgitate przygotował do komercjalizacji swój chirurgiczny model piersi do szkoleń onkoplastycznych. W ramach projektu stworzono również intuicyjną tablicę informacyjną o raku piersi, która zachęca kobiety do powtarzania okresowych badań.

Dostępne i przystępne cenowo modele

W ramach projektu opracowano i udostępniono syntetyczne modele pojedynczych piersi oraz ich par. Modele mogą być także przymocowywane do powierzchni, którą można ustawić pod czterema różnymi kątami nachylenia. W celach szkoleniowych można zaznaczyć na tej powierzchni anatomiczne punkty orientacyjne, takie jak obojczyki i wcięcie szyjne. Korzystając z fizycznego modelu, chirurdzy mogą przećwiczyć szereg technik onkoplastycznych, w tym cięcia nożyczkami chirurgicznymi lub skalpelem, usuwanie fragmentów tkanki, szycie i zmianę położenia otoczki sutkowej. „Podczas naszych badań rynkowych i rozmów z chirurgami wielokrotnie mówiono nam, że nasz chirurgiczny model to najlepszy model, z jakim pracowali”, mówi Akbulut. „Ale, co najważniejsze, udowodniliśmy, że stosowanie modeli chirurgicznych podczas szkolenia w zakresie technik onkoplastycznych przynosi wyraźne korzyści”. Chociaż obserwujemy globalne dążenie do obniżenia kosztów szczepionek, diagnostyki i leków, brakuje wspólnych działań mających na celu obniżenie kosztów kształcenia medycznego wysokiej jakości. Twórcy projektu Surgitate mają nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy dzięki swoim łatwo dostępnym i przystępnym cenowo modelom. „Ten projekt rozszerzył nasz zakres działania, dzięki niemu zyskaliśmy nowe możliwości, które pozwalają nam na sprawdzanie naszych pomysłów”, mówi Akbulut. „Byliśmy w stanie rozesłać w świat egzemplarze testowe i otrzymaliśmy informacje zwrotne od czołowych ekspertów w tej dziedzinie”.

Kampania na rzecz samoświadomości

Projekt ten przyczynił się również do realizacji kampanii firmy Surgitate dotyczącej samoświadomości kobiet. Plakat stworzony w ramach kampanii nie tylko zawiera informacje o wykonywaniu samobadania, ale dołączono do niego także syntetyczną pierś, w której można wyczuć guzki. „Ten plakat nie został stworzony po to, by nauczyć kobiety, jak samodzielnie badać piersi i stawiać sobie diagnozy – chcieliśmy zachęcić je do wykonania rutynowych badań kontrolnych”, tłumaczy Akbulut. „Pozwoliliśmy kobietom namacalnie sprawdzić, jakie są konsekwencje niestosowania się do zaleceń. Mamy nadzieję, że to je zmotywuje do wykonywania okresowych badań”. Kampania dotarła już do ponad 1 000 kobiet w Turcji, a trzy kobiety zostały wcześnie zdiagnozowane dzięki wiedzy uzyskanej z plakatu.

Słowa kluczowe

ReSurg, Surgitate, szkolenie chirurgiczne, rak piersi, modele chirurgiczne, operacje onkoplastyczne, chirurgia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania