Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

AnchorGuardian, providing safety during anchoring by monitoring the position and absolute movement of a ships anchor.

Article Category

Article available in the following languages:

Kotwiczenie bezpieczne dla marynarza, statku i morza

Pomimo pionierskich innowacji w dziedzinie nawigacji morskiej, takich jak GPS i radary, kotwiczenie nie zmieniało się od setek lat, aż do teraz. Projekt AnchorGuardian ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na morzu dzięki natychmiastowym i bezawaryjnym alarmom w przypadku wleczenia kotwicy – jest to innowacja niespotykana w branży.

Proces kotwiczenia, od rzucania do wyciągania kotwicy, jest rutynową pracą, ale wymaga umiejętności i doświadczenia. Właściwe wykonanie tego zadania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa załogi i statku, jak również dla ochrony ekosystemów morskich i dna morskiego. W ramach wspieranego przez UE projektu AnchorGuardian opracowano urządzenie, które uruchamia wczesny alarm ostrzegawczy w przypadku wleczenia kotwicy i działa z dokładnością do mniej niż jednego metra. Czujniki systemu działają niezależnie od ruchu statku, aby uniknąć fałszywych alarmów wywołanych takimi czynnikami, jak wiatr i pływy. Opracowano i wyprodukowano pierwsze prototypy, które zostały przetestowane w kilku próbach morskich, w wyniku których dokładność przemieszczenia pokrywała się w 80–100 % z przemieszczeniem rzeczywistym. Start-up Swiss Ocean Tech, gospodarz projektu, otrzymał kilka dotacji, a pierwszy etap finansowania przez inwestorów właśnie dobiegł końca. Zespół uzyskał również międzynarodowe patenty w związku z projektem AnchorGuardian.

Modernizacja wielowiekowego przemysłu

Dzisiejsze alarmy kotwicowe nie są w stanie sprawdzać w czasie rzeczywistym, czy kotwica nadal trzyma się dna, czy już jest wleczona, a wczesne i dokładne określenie jej położenia jest sprawą najwyższej wagi. Odczepienie się kotwicy może prowadzić do kolizji, zatonięć i wycieków ropy naftowej, które mogą skutkować katastrofą ekologiczną i gospodarczą, a nawet śmiercią. Obecnie alarmy śledzą ruch statku, a następnie ekstrapolują na jego podstawie potencjalny ruchu kotwicy. GPS śledzi antenę na statku, a nie samą kotwicę, więc obliczenia odnoszą się do pozycji anteny GPS w momencie uruchomienia alarmu, a nie do położenia kotwicy. Prawidłowe określenie położenia kotwicy ma znaczenie, ponieważ żeglarze na tej podstawie wyznaczają strefę bezpieczeństwa wokół łodzi. Jest to wirtualny obszar, w obrębie którego łódź może manewrować bez uruchamiania alarmu. AnchorGuardian wykorzystuje czujnik umieszczony pomiędzy kotwicą a jej łańcuchem oraz moduł w kadłubie łodzi, który komunikuje się za pomocą ultradźwięków. Na wyświetlaczu pojawia się położenie kotwicy, które jest aktualizowane w czasie rzeczywistym. Załoga wie też, czy utrzymuje ona statek w miejscu. Można użyć samodzielnego wyświetlacza umieszczonego na mostku statku lub zintegrować go z istniejącym już Systemem Obrazowania Elektronicznych Map i Informacji Nawigacyjnych (ang. Electronic Chart Display and Information System, ECDIS) lub ploterem nawigacyjnym za pośrednictwem morskiego standardu sygnałów elektronicznych znanego jako NMEA 2000/0183. Podczas podnoszenia lub opuszczania kotwicy, AnchorGuardian może również dostarczyć dodatkowych istotnych informacji, na przykład o tym, że kotwica dotknęła dna morskiego lub o jej dokładnym położeniu.

Bezpieczniejsi żeglarze, statki i morza

Wleczenie kotwicy spowodowało kilka wycieków oleju. W 2018 roku Indonezja ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak kotwica statku węglowego ciągnęła rurociąg przez ponad 100 m, rozlewając ropę na obszarze blisko 13 000 ha i zanieczyszczając 60 km przybrzeżnych ekosystemów. „AnchorGuardian, oprócz zapewnienia systemu wczesnego ostrzegania przed wleczeniem kotwicy, gromadzi informacje przydatne środowisku naukowemu na temat tego, jak lepiej kontrolować kotwiczenie. Zwiększa to bezpieczeństwo, minimalizuje wpływ na środowisko i zmniejsza straty ekonomiczne”, mówi Thomas Frizlen, założyciel Swiss Ocean Tech. Następnie zespół skupi się na opracowaniu prototypów zbliżonych do produkcyjnych, które zostaną zatwierdzone przez grupę kapitanów. Kapitanowie będą je testować na swoich statkach przez 3 miesiące, dostarczając informacji zwrotnych, które pomogą ulepszyć projekt i produkcję serii pilotażowych w Szwajcarii. Przewiduje się, że po certyfikacji AnchorGuardian wejdzie na rynek w 2021 roku i będzie dostępny w stoczniach, u producentów i w specjalistycznych sklepach z akcesoriami dla wszystkich rodzajów statków, w tym statków handlowych, łodzi rekreacyjnych i kutrów rybackich.

Słowa kluczowe

AnchorGuardian, kotwica, marynarz, załoga, wleczenie kotwicy, statki, system wczesnego ostrzegania, wycieki ropy, łodzie rekreacyjne, kutry rybackie, kolizje, osiadanie na mieliźnie, morski, dno morskie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania