European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych świń dzięki przenośnemu urządzeniu diagnostycznemu

Nowatorskie narzędzie diagnostyczne opracowane przez zespół naukowców w ramach finansowanego przez UE projektu pomoże w walce z wirusami powodującymi epidemie w fermach trzody chlewnej.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Żyjemy w świecie pełnym wzajemnych zależności, zatem każdy przypadek choroby świń lub innych zwierząt gospodarskich wiąże się z dużo poważniejszymi konsekwencjami niż tylko pogorszenie stanu zdrowia zwierząt czy nawet ich umieranie. W przypadku wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt należy zidentyfikować jej czynnik etiologiczny, wykonując badania laboratoryjne, ale ten proces może zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy. W związku z tym opracowanie szybkich i dokładnych metod diagnostycznych jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej kontroli chorób zakaźnych oraz ograniczenia ich negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz gospodarkę. Tym wyzwaniem zajął się zespół finansowanego przez UE projektu SWINOSTICS, projektując przenośne urządzenie diagnostyczne zdolne do wykrywania chorób wirusowych świń w ciągu zaledwie kilku minut. Urządzenie opracowano do wykrywania sześciu wirusów: wirusa afrykańskiego pomoru świń, wirusa zespołu rozrodczo-oddechowego świń, wirusa grypy świń – szczep H1N1, parwowirusa świń, cirkowirusa świń oraz wirusa klasycznego pomoru świń. „Urządzenie zostało zaprojektowane do testowania próbek śliny, ale będzie także przystosowane do wykorzystywania materiału innego rodzaju np. odchodów, krwi czy wymazów z jamy nosowej”, jak czytamy na stronie projektu. „Wykorzystywanie śliny jako głównego materiału do badań skraca czas potrzebny na przeprowadzenie analizy oraz upraszcza proces pobierania próbek, umożliwiając także pobieranie próbek od dzików”. Urządzenie diagnostyczne opracowane przez partnerów projektu SWINOSTICS opiera się na zaawansowanych technologiach z zakresu bioczujników i fotoniki, dzięki czemu umożliwi lepsze reagowanie na nowo pojawiające się oraz endemiczne wirusy, które powodują wybuchy epidemii chorób trzody chlewnej w Europie. Urządzenie pozwoli na „przeprowadzanie szybkiej oceny zagrożeń w fermach, gwarantując jakość analityczną porównywalną do prywatnych i publicznych laboratoriów”, zapewniają twórcy projektu na jego stronie internetowej. „Będzie to przenośne urządzenie generujące wyniki w mniej niż 15 minut dla czterech lub pięciu próbek jednocześnie, co oznacza, że będzie bardzo przydatne do wykonywania testów bezpośrednio w fermach. Modularna budowa urządzenia pozwoli na jego rozbudowywanie w celu zwiększenia jego możliwości analitycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba”. Po ponad dwóch latach prac ukierunkowanych na opracowanie przenośnego urządzenia dla branży trzody chlewnej zespół projektu SWINOSTICS może pochwalić się zakończeniem pierwszej fazy testów, jak czytamy w artykule prasowym. „Przedmiotem testów było sprawdzenie, czy wszystkie moduły urządzenia poprawnie ze sobą współpracują oraz naprawienie wszelkich usterek, które mogłyby wpłynąć na jego działanie”.

Różne moduły

W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie projektu zespół wyjaśnia, że moduły prototypowego urządzenia SWINOSTICS obejmują: moduł podawania próbek i doprowadzania płynów, który transportuje próbki i inne płyny do czujników, a następnie do zbiornika na odpady; główny moduł przetwarzania i komunikacji, który kontroluje cały proces; moduł analizy optycznej do odczytywania pomiarów z czujników; a także moduł kontroli temperatury odpowiedzialny za utrzymywanie stałej temperatury w kluczowych komponentach urządzenia. „Powstała także aplikacja na system Android, dzięki której można monitorować działanie urządzenia za pomocą tabletu lub telefonu. To ona jest tak naprawdę głównym interfejsem użytkownika”. Jak podano w tym samym komunikacie prasowym: „Obecnie pracujemy nad zmodyfikowaną wersją wszystkich modułów urządzenia, wykorzystując opinie zwrotne zebrane podczas pierwszej fazy testów. Zanim przejdziemy do testów w terenie, będziemy nadal testować ulepszone modele, przeprowadzimy też walidację urządzenia w warunkach laboratoryjnych na podstawie próbek referencyjnych”. Realizacja projektu SWINOSTICS (Swine diseases field diagnostics toolbox) zakończy się w kwietniu 2021 roku. Umożliwiając wczesne wykrywanie chorób zakaźnych, projekt przyczyni się do przyspieszenia procesu decyzyjnego oraz ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii w fermach trzody chlewnej. Więcej informacji: strona projektu SWINOSTICS

Słowa kluczowe

SWINOSTICS, choroba świń, choroba zakaźna, diagnostyka, ferma trzody chlewnej

Powiązane artykuły