Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Advanced Pain Control – An innovation in pain control for those suffering from secondary bone cancer

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe urządzenie zmniejsza ból spowodowany nowotworami wtórnymi kości

Wtórne nowotwory kości będące skutkiem przerzutów są bolesne i trudne w leczeniu. Nowe urządzenie D-EEPC wykorzystuje impulsy elektryczne stosowane wraz z istniejącymi celowanymi lekami przeciwnowotworowymi do zmniejszenia rozmiaru guza i uśmierzenia przewlekłego bólu.

Zdrowie icon Zdrowie

Wtórne nowotwory kości powstają, gdy chore komórki oddzielają się od pierwotnej lokalizacji i rozprzestrzeniają do kości. Powodują obezwładniający ból i trudno jest je wykryć – wymaga to badań obrazowych lub biopsji. Guzy w obrębie kręgosłupa są uważane za najbardziej bolesne. Obecnie stosuje się leczenie takie jak radioterapia lub chirurgia w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. Jednak u 20–30 % pacjentów takie leczenie nie działa. Wsparcie UE umożliwiło zespołowi projektu APAC kontynuację badań i rozwoju nad systemem dynamicznej, elektronicznej kontroli bólu D-EEPC (ang. Dynamic-ElectroEnhanced Pain Control™) w celu leczenia przerzutów do kręgosłupa i innych kości. System D-EEPC, opracowany przez firmę ChemoTech, która była gospodarzem projektu, wysyła krótkie, specyficzne dla guza impulsy elektryczne w połączeniu z bardzo niską dawką leku niszczącego nowotwór. Zmniejsza to rozmiar guza i ucisk na nerwy, który jest przyczyną silnego bólu. Impulsy sprawiają, że komórki nowotworowe są bardziej przepuszczalne, co ułatwia przenikanie leków do ich wnętrza. Specyficzne dla guza impulsy i elektrody mogą być zmieniane, w zależności od jego wielkości i lokalizacji. Zostały już zgłoszone dwa patenty na funkcje systemu D-EEPC, które zapewniają, że leczenie jest delikatne i mniej szkodliwe dla nerwów rdzeniowych i zdrowej tkanki.

Celowane podawanie leków przeciwnowotworowych z użyciem elektroporacji

Wtórnego nowotworu w IV stadium zazwyczaj nie da się wyleczyć, dlatego leczenie koncentruje się na hamowaniu jego wzrostu i opiece paliatywnej. Jednak zastosowanie większości obecnych możliwości leczenia, takich jak radioterapia, chemioterapia i chirurgia, jest problematyczne, ponieważ rzadko można je powtórzyć w przypadku nawrotu nowotworu i są one często nieskuteczne. Zabieg inwazyjny jest nie tylko kosztowny, ale może też prowadzić do działań niepożądanych lub dodatkowych powikłań, takich jak krwawienie lub zakażenie. System D-EEPC wykorzystuje elektrodę wiertniczą, która jest wprowadzana do kręgów pod kontrolą fluoroskopii lub ultrasonografii. Emituje ona krótkie, wysokonapięciowe impulsy elektryczne, które w połączeniu z niskimi stężeniami leków, takich jak bleomycyna czy cisplatyna, niszczą nowotwór. Czujniki wskazują, kiedy sonda jest prawidłowo ustawiona. „Połączenie impulsów elektrycznych i leków zmniejsza rozmiar guza w kręgosłupie i innych kościach. Ponieważ zabieg jest minimalnie inwazyjny, można go wykonać w znieczuleniu ogólnym w szpitalu jako procedurę jednodniową”, wyjaśnia Mohan Stefan Frick, dyrektor generalny w firmie ChemoTech, odpowiedzialny za badania i rozwój. Testy przeprowadzono u dwóch pacjentów w Chennai w Indiach. U pierwszego z nich ból został trwale zredukowany z poziomu 10 do 3 w wizualnej skali analogowej. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych, a skany PET wykazały zmniejszenie wielkości guza. W drugim przypadku pacjentkę z rakiem piersi i przerzutami do kości w kręgach Th9–Th10 oraz w lewej kości łonowej leczono bleomycyną i elektroporacją. Poziom bólu był następnie monitorowany przez okres 2 lat. W ciągu pierwszego tygodnia leczenia znacznie się zmniejszył – z poziomu 10 (maksimum w skali) do 3.

Mniejsza inwazyjność i większa opłacalność

D-EEPC ma uzupełniać radioterapię i termoablację prądem o częstotliwości radiowej, czyli dwie obecnie najnowocześniejsze metody leczenia bólów pleców spowodowanych przerzutami do kręgosłupa. System został osadzony w urządzeniu IQwave™, opatentowanej platformie leczniczej ChemoTech. Zespół projektu stara się o uzyskanie certyfikacji CE, która jest wymogiem koniecznym do rozpoczęcia badań klinicznych w UE. „System okazuje się bardziej obiecujący niż sądziliśmy. Po wykonaniu ponad 200 zabiegów w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej, przy użyciu IQwave™, pierwszego produktu firmy ChemoTech do elektroporacji, zaobserwowaliśmy zachęcające przesłanki wskazujące na to, że urządzenie można wykorzystać w terapii z użyciem D-EEPC”, mówi Frick. Zespół poszukuje obecnie kolejnych funduszy unijnych na rozpoczęcie badań klinicznych.

Słowa kluczowe

APAC, nowotwór kości, rdzeniowe, nerwy, rak, guz, ból, częstotliwość radiowa, impuls elektryczny, sonda, elektroporacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania