European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Glare control with media functionality - VideowindoW

Article Category

Article available in the following languages:

System dynamicznego zapobiegania nadmiernemu oświetleniu zmienia okna w przezroczyste ekrany wideo

Szyby zapewniają mieszkańcom budynków widok na zewnątrz, izolację i ochronę przed opadami, jednak kontrolowanie naświetlenia pomieszczeń zwykle wymaga stosowania uciążliwych i kosztownych rozwiązań. Stworzony w ramach projektu VW system VideowindoW umożliwia zmianę przezroczystości szyb w celu kontroli oświetlenia, przekształcając okna w przezroczyste ekrany wideo.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Szkło w elewacji budynków daje mieszkańcom ciepło, schronienie oraz, co najważniejsze, widok na zewnątrz. Jednak stosowanie rozwiązań takich jak mechaniczne żaluzje i okiennice zazwyczaj wiąże się z kompromisami i ogranicza widoczność. Dodatkowym problemem jest konieczność ich regularnego czyszczenia, które zwiększa koszty. Szkło elektrochromowe, które może być barwione, jest jednym z rozwiązań minimalizujących oświetlenie wnętrz, ale jest ono drogie i działa dość powoli. W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu VW opracowano dynamiczny, oparty na pikselach system kontroli oświetlenia o nazwie VideowindoW, który obniża koszty, oferując jednocześnie źródło przychodów, ponieważ może wyświetlać treści komercyjne. Dzięki optymalnemu wykorzystaniu światła dziennego system redukuje zużycie energii związane z oświetleniem wnętrza. W przypadku zastosowania wewnątrz szyb z izolacją, VideowindoW zwiększa również odporność elewacji na przegrzewanie się, zmniejszając tym samym zużycie energii związane z klimatyzacją. VideowindoW pozwala zaoszczędzić do 30 % na całkowitym zużyciu energii przez systemy w budynku dzięki redukcji zapotrzebowania na klimatyzację o 20 % i o 10 % mniejszemu oświetleniu wewnętrznemu. „System nadaje dodatkowe funkcje szybom, takie jak redukcja oświetlenia, izolacja i zmniejszenie śladu węglowego, a jednocześnie pozwala czerpać korzyści komercyjne. Dzięki niemu oka zamiast stanowić koszt, stają się potencjalnym źródłem przychodów!”, mówi Mark Oudenhoven, współzałożyciel VideowindoW i koordynator projektu. Wsparcie ze środków unijnych umożliwiło zespołowi wykonanie dalszych badań rynkowych poprzez przeprowadzenie wywiadów z liderami branży. Badania przeprowadzone w ponad stu średnich i dużych portach lotniczych w Europie wykazały, że stanowią one atrakcyjny docelowy rynek zbytu.

Rozwiązanie oparte na pikselach

Po zamontowaniu VideowindoW bezpośrednio na szklanych elewacjach budynków algorytm systemu nieustannie interpretuje dane z czujników światła na żywo w celu kontroli oświetlenia. Pozwala to na regulację stopnia przezroczystości każdego z pikseli użytych do wyświetlania obrazu. Sam wyświetlacz jest monochromatyczny, z wieloma odcieniami szarości. Odcienie są regulowane w zależności od zawartości i oświetlenia, aby zachować kontrast i czytelność. Jeśli światło słoneczne nagle staje się jaśniejsze, zawartość przybiera ciemniejsze odcienie, stając się mniej przejrzysta. System może generować dowolny rodzaj treści, od abstrakcyjnych wzorów po sztukę wideo i fotografię. Oprócz zaspokajania potrzeb estetycznych, treści mogą mieć również charakter rozrywkowy, informacyjny i komercyjny (np. reklamy). Od września ubiegłego roku zespół z powodzeniem prowadzi badanie pilotażowe na systemie VideowindoW o powierzchni 25 metrów kwadratowych zamontowanym w oknie jednego z gate’ów w hali odlotów lotniska w Rotterdamie (RTHA). Tutaj system prezentował treści stworzone przez studentów z Akademii Sztuki im. Willema de Kooninga w Rotterdamie oraz ze zbiorów sztuki współczesnej Museum Boijmans Van Beuningen. „Badanie pilotażowe wzbudziło duże zainteresowanie wśród portów lotniczych na całym świecie, a także deweloperów, najemców korporacyjnych, firm z branży mediów oraz architektów. Niektórzy nazwali już VideowindoW »nowoczesnym witrażem«”, mówi Oudenhoven.

VideowindoW nowej generacji

Modułowa konstrukcja VideowindoW sprawdza się w przypadku ram okiennych o dowolnych wymiarach. Możliwość stosowania w nowych konstrukcjach, jak i starszych budynkach sprawia, że system może być atrakcyjny dla szerokiego grona projektantów i zarządców budynków. W celu dopracowania systemu VideowindoW zespół pracuje nad dalszym ulepszeniem oprogramowania i algorytmu na potrzeby pilotażowej wersji urządzenia VideowindoW 2.0 która ma być gotowa w pierwszej połowie 2021 roku. W tym celu nawiązuje współpracę z potencjalnymi partnerami z branży wyświetlaczy, aby wspólnie z nimi rozwijać tę technologię. Pierwotnym rynkiem docelowym są lotniska, ponieważ często posiadają duże szklane elewacje, wymagają kontroli oświetlenia oraz są odwiedzane przez duże liczby pasażerów. Duża powierzchnia oznacza możliwości uzyskiwania wysokich przychodów na przykład z reklam. Produkt będzie oferowany również innym węzłom komunikacyjnym, takim jak dworce kolejowe, a także budynkom publicznym, jak biblioteki, centra wystawiennicze i muzea.

Słowa kluczowe

VW, wideo, okno, oświetlenie, izolacja, reklama, piksel, przejrzystość, lotnisko, budynek, energia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania