CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

WarehouseBook: Creating a new market by offering an unused warehouse space to cargo drivers on the go

Article Category

Article available in the following languages:

Kompleksowa platforma internetowa do rezerwacji powierzchni magazynowych

Słoweńska firma transportowo-logistyczna stworzyła nową intuicyjną stronę internetową, która ułatwia wynajem powierzchni magazynowych na żądanie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Jednolity rynek wewnętrzny jest bardzo korzystny dla europejskiej gospodarki, jednak pomimo efektywnego transportu, infrastruktury i integracji rynku, sektor logistyczny pozostaje jego słabym ogniwem. „W Europie logistyka nie jest zoptymalizowana i jest rażąco nieefektywna, a cierpi z tego powodu cały rynek wewnętrzny”, mówi David Benedik, kierownik ds. sprzedaży w IDL Logistika, słoweńskiej firmie transportowej i logistycznej. „Na przykład, operatorzy mają problemy ze znalezieniem magazynu, ciężarówki odnotowują opóźnienia, a centra logistyczne nie są w stanie zapełnić swoich powierzchni magazynowych”. Aby poprawić ten stan rzeczy, w ramach finansowanego przez UE projektu WarehouseBook, koordynowanego przez firmę IDL Logistika, powstała internetowa baza danych, dzięki której specjaliści ds. planowania logistycznego mogą na żądanie rezerwować magazyny. „Stworzyliśmy system przypominający Airbnb, ale służący do wynajmowania powierzchni magazynowych”, dodaje Benedik.

Internetowa platforma rezerwacyjna

Firmy logistyczne tradycyjnie korzystają z bezpośrednich form kontaktu w celu rezerwacji powierzchni magazynowej. Taka metoda staje się jednak problematyczna, gdy towar jest przewożony przez granice krajów. „Zauważyliśmy, że firmy transportowe są źle przygotowane do radzenia sobie z problemami z dostawą i wysyłką, które zdarzają się poza granicami ich kraju”, wyjaśnia Benedik. „Wpadliśmy więc na pomysł, aby opracować ogólnoeuropejskie rozwiązanie”. Badacze rozpoczęli od rozmów z firmami logistycznymi i transportowymi, aby lepiej zrozumieć ich problemy i potrzeby. Przeprowadzili również badania nad dostępnymi systemami śledzenia, wymaganą dokumentacją, normami prawnymi i przepisami VAT. Wyniki tych badań uświadomiły zespołowi WarehouseBook, że najlepszym rozwiązaniem będzie platforma internetowa. „Ustaliliśmy, że sektor potrzebuje łatwego w obsłudze, kompleksowego punktu, w którym będzie można znaleźć i zarezerwować powierzchnię magazynową”, mówi Benedik. „Najprostszym sposobem było stworzenie internetowej platformy rezerwacyjnej”.

Przedstawiamy StoringCargo

Nowy serwis StoringCargo umożliwia użytkownikom wyszukiwanie i rezerwację powierzchni magazynowej dla swojego towaru oraz natychmiastowe obliczanie kosztów. „Aby zarezerwować powierzchnię magazynową, wystarczy wyszukać magazyn, opisać swój ładunek i dokonać rezerwacji”, dodaje Benedik. „Po dokonaniu rezerwacji klient otrzymuje wszystkie szczegóły i instrukcje e-mailem”. Firmy, które chcą wynająć swoją powierzchnię magazynową, mogą skorzystać z łatwego 11-etapowego procesu rejestracji i weryfikacji na stronie. Magazyn może wtedy udostępnić swoją powierzchnię nie tylko firmom transportowym i logistycznym, ale także producentom. Płatność jest inicjowana automatycznie po opuszczeniu magazynu przez ładunek. Wyjątkową cechą portalu jest możliwość natychmiastowej rezerwacji europalet, co jak twierdzi Benedik oznacza duże oszczędności czasowe dla klientów. „Ze względu na fakt, że europalety są standardem we wszystkich europejskich przedsiębiorstwach logistycznych, jesteśmy w stanie zapewnić natychmiastową rezerwację – jest to jedna z funkcji wyróżniających nasz serwis”, zauważa. „Nasz system generuje również dowód dostawy z podpisami elektronicznymi”.

Coraz większa popularność

Zespół promuje obecnie portal StoringCargo wśród podmiotów europejskiego sektora logistycznego. „Bardzo się staramy, aby nasi docelowi odbiorcy dowiedzieli się nie tylko o portalu, ale także o tym, jakie są jego funkcje i jakie może im zapewnić korzyści”, wyjaśnia Benedik. Pomimo trudności z tym związanych, w portalu dostępnych jest już 150 zweryfikowanych magazynów z 22 krajów, a kolejne 100 czeka na weryfikację. Może również pochwalić się 350 aktywnymi użytkownikami, przy czym liczba ta ciągle rośnie. „Jesteśmy przekonani, że portal StoringCargo będzie miał ogromny wpływ na sektor logistyczny, i będziemy dążyć do tego, aby nasze usługi były dostępne na całym świecie”, dodaje Benedik.

Słowa kluczowe

WarehouseBook, StoringCargo, logistyka, magazyn, ładunek, transport, jednolity rynek wewnętrzny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania