Skip to main content
European Commission logo print header

SW application for smartphones enabling accurate and easy-to-use 3D body scanning for digitalized design and production process in fashion and textile industry.

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe narzędzia cyfryzacji w walce z marnotrawstwem w przemyśle odzieżowym

W ramach finansowanego z funduszy UE projektu powstaje aplikacja na smartfony, pozwalająca skanować ciało człowieka w celu ograniczenia produkcji odpadów i szkód wyrządzanych środowisku.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Technologia może zaburzyć dominujący w branży odzieżowej cykl „użyj i wyrzuć” poprzez cyfryzację kluczowych etapów projektowania i produkcji odzieży. Ma to przybliżyć nas do przyszłościowej wizji wytwarzania odzieży wyłącznie wtedy, gdy będzie ona potrzebna. Finansowany ze środków UE projekt AVATAR powstał początkowo z mylą o przygotowaniu trójwymiarowych awatarów osób kupujących, które umożliwiłyby spersonalizowanie kroju i projektów odzieżowych. Z czasem jednak zainteresowanie zespołu przeniosło się w inne rejony, gdyż przeprowadzone badanie wykonalności ujawniło poważne niedociągnięcia w branży mody. Koordynatorka projektu i prezes zarządu praskiej firmy Innovation Leadership Agency (ILA) Kateřina Čihařová mówi: „Odeszliśmy od pierwotnej koncepcji tworzenia awatarów – taka technologia już istnieje, choć jej funkcjonalność jest mocno ograniczona. Skupiliśmy się za to na opracowaniu nowego modelu rynku mody”. Ivan Dvořák, założyciel ILA i jej dyrektor naczelny, mówi: „W branży funkcjonuje wiele nieprzystających do siebie technologii, które oferują częściowe rozwiązania częściowo zdefiniowanych problemów. Wyznaczyliśmy obszary tak innowacji i technologii, jak i popytu i podaży na rynku w zakresie mody cyfrowej. W ten sposób odkryliśmy istnienie luk na rynku. Dostrzegliśmy w tym możliwość zintegrowania procesu projektowania i produkcji cyfrowych czy też wirtualnych ubrań”.

Niewydajny proces źródłem marnotrawstwa

Dvořák wyjaśnia: „Produkcja ubrań i tkanin jest bardzo niewydajna i niekorzystna z punktu widzenia środowiska”, po czym dodaje: „Około 75–85 % wyprodukowanych ubrań nigdy nie jest noszonych. Wielkie sieci odzieżowe wprowadzają na rynek kolekcje, które obowiązują przez kilka tygodni, a następnie są wyrzucane. Stopień marnotrawstwa w tej branży jest ogromny. Proces produkcji pochłania niesamowite ilości wody, farbowanie jest źródłem ogromnych zanieczyszczeń, mikrowłókna pochodzące z odzieży zanieczyszczają oceany, a przemysł odzieżowy stale się rozrasta”. Projekt AVATAR powstał z myślą o przyszłości, w której ubranie będzie powstawać dopiero, gdy wszystko zostanie zatwierdzone przez klienta. Jednak zanim to nastąpi – zdaniem zespołu – każdy etap projektowania i produkcji musi zostać scyfryzowany i zintegrowany.

Cyfrowe przymiarki i wzory

Wytworzona na potrzeby projektu zupełnie odmienna wizja przemysłu rozpoczyna się od awatara funkcjonującego na telefonach komórkowych, który będzie dokonywać pomiaru sylwetki w czasie rzeczywistym i na tej podstawie przygotowywać jej cyfrową reprezentację. Następnie klient będzie udawać się do krawca, specjalistycznej agencji lub skorzysta z usług sklepu internetowego, gdzie wybierze ubrania, które przymierzy na awatarze. „Przymiarki będą przeprowadzane cyfrowo, co pozwoli klientom ocenić efekt końcowy. Pracujemy teraz nad animacją ruchu awatarów, aby można było wykorzystywać je także na pokazach mody i wybiegach. Jest to spójne z wizją przemysłu odzieżowego, który nie będzie generować takiej ilości odpadów”, mówi Čihařová. Przy współpracy targów odzieżowych oraz agencji powstaje baza awatarów czynnych modelek i modeli, co pozwoli ograniczyć podróże tych ostatnich związane z przymiarkami. W ramach projektu powstała także biblioteka trójwymiarowych ubrań, w której znajdują się wykroje krawieckie, oferująca możliwość cyfrowego nanoszenia poprawek, co ograniczy zużycie papieru. Obecnie w bibliotece znajduje się 260 trójwymiarowych modeli odzieży, a docelowo ma do niej trafić około 800. Dvořák mówi: „Możemy przygotować zestaw narzędzi dla projektantów i producentów odzieży, w tym wspomnianą bibliotekę. Oferujemy też wsparcie przy opanowywaniu zintegrowanej technologii. Duże firmy przeprowadzą wszystkie etapy we własnym zakresie, ale średnie będą podzlecać tę część pracy”. Firma prowadzi obecnie badanie zainteresowania swoją ofertą, udostępniając projektantom mody awatary i cyfrowe wykroje do pobrania za darmo w zamian za wypełnienie formularza z oceną. Zebrane odpowiedzi są jak dotąd mieszane. „Starsi, uznani projektanci mają zastrzeżenia i uważają, że to zdrada ich profesji. Z kolei młode pokolenie jest nastawione bardzo entuzjastycznie”, dodaje Dvořák.

Słowa kluczowe

AVATAR, moda, farbowanie, ubiór, odzież, awatary, projektanci mody, mikrowłókna, środowisko

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania