Skip to main content

Article Category

Article available in the folowing languages:

Technologia laserowa nowym strachem na wróble, czyli skuteczne odstraszanie ptaków z pól

Ptaki to znane rolnikom szkodniki – są w stanie zniszczyć nawet 25 % powierzchni upraw. Aby je odstraszyć, stosuje się pestycydy, które są jednak zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. W odpowiedzi na te wyzwania zespół finansowanego przez UE projektu opracował przełomową alternatywę dla obecnie stosowanych metod, które są nie tylko nieskuteczne i szkodliwe, ale także bardzo drogie.

Żywność i zasoby naturalne

Zimą każdego roku tereny uprawne w Europie Północnej tętnią życiem – to wtedy miliony arktycznych gęsi przylatuje w cieplejsze strony z koła podbiegunowego, żeby przetrwać najzimniejszą porę roku. „Jest to niesamowity widok dla miłośników przyrody, ale koszmar dla rolników, ponieważ ptaki sieją spustoszenie na ich pastwiskach, łąkach i polach”, tłumaczy Steinar Henskes, koordynator finansowanego przez UE projektu BIRD RELEASE. Z kolei inne gatunki ptaków atakują sady i winnice w Europie Południowej. Kolejnym problemem są pestycydy stosowane w rolnictwie, które zagrażają żerującym na uprawach ptakom. Środki ochrony roślin tradycyjnie wykorzystywane do zwalczania szkodników są szkodliwe dla zwierząt – istnieje coraz więcej dowodów na to, że regularne stosowanie pestycydów prowadzi do wzrostu śmiertelności wśród ptaków. W Europie liczebność ptaków zamieszkujących tereny rolnicze spada szybciej niż na innych siedliskach. Do zatrucia pestycydami dochodzi w wyniku bezpośredniego spożycia środka chemicznego wraz z opryskaną nim rośliną lub w ramach pośredniego narażenia na kontakt z pestycydem w łańcuchu pokarmowym.

Skuteczne, tanie i zrównoważone rozwiązanie

Stosowane obecnie metody odstraszania ptaków są albo nieskuteczne, albo niehumanitarne. „Zautomatyzowane, działające 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu produkty lub metody, które pozwalałyby skutecznie odstraszać ptaki bez wyrządzania im krzywdy, a dodatkowo miałyby przystępną cenę, były zawsze »świętym Graalem« w branży”, mówi Henskes. Znalazł go zespół projektu BIRD RELEASE. Naukowcy opracowali autonomiczny system odstraszania ptaków nazwany AVIX Autonomic Mark II, który w nieszkodliwy sposób płoszy ponad 80 % ptaków na określonym obszarze. „Jest to trwałe, przyjazne dla zwierząt i środowiska podejście do odstraszania ptaków”, dodaje Henskes. System AVIX Autonomic Mark II opiera się na autonomicznym, robotycznym laserze, zapewniającym całodobową ochronę danego obszaru przed ptakami. Kamera podłączona do specjalnego oprogramowania cały czas skanuje pole, dzięki czemu jest w stanie szybko wykryć każdego ptaka, który siądzie na ziemi. Następnie w oparciu o charakterystyczne ruchy danego ptaka system wybiera wzorzec emitowania wiązki lasera, którą ptaki postrzegają jako fizyczne zagrożenie, wiec zaczynają unikać tego obszaru. Co ważne, ptaki nie przyzwyczajają się do lasera. Technologia została wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej, a dostęp do niej można uzyskać dzięki aplikacji, która pozwala na łatwą instalację, zdalną zmianę konfiguracji oraz sprawdzanie poprawności działania systemu. System jest modułowy, co oznacza, że można go łączyć z innymi systemami detekcji ptaków, np. z systemami zintegrowanej ochrony przed szkodnikami. Klienci mogą go także dostosowywać do własnych potrzeb, dodając lub usuwając moduły, a każdą część systemu można łatwo wymienić w ciągu kilku minut. Z kolei dzięki temu, że budowa systemu jest relatywnie prosta, skalę jego produkcji można z powodzeniem zwiększyć. Wszystkie wyjątkowe cechy systemu sprawiają, że jego ciągłe udoskonalanie nie stanowi problemu.

Na drodze ku komercjalizacji

Po udanej walidacji i certyfikacji systemu zespół projektu opracował plan biznesowy dotyczący wprowadzenia systemu na rynek oraz zawarł umowy z kluczowymi partnerami, żeby zagwarantować najlepszy stosunek wartości całego systemu i materiałów, z jakich jest zbudowany, do jego ceny. Dzięki temu produkcja systemu AVIX Autonomic Mark II ruszyła pełną parą, a rozwiązanie jest już sprzedawane na całym świecie. Głównymi odbiorcami systemu są rolnicy posiadający pastwiska, pola pszenicy, sady i winnice, ponieważ to ich uprawy są najczęściej niszczone przez ptaki. „Stworzyliśmy stracha na wróble przyszłości, czym rozwiązaliśmy odwieczny problem »ptaki kontra uprawy«”, podsumowuje Henskes.

Słowa kluczowe

BIRD RELEASE, ptak, laser, uprawy, rolnik, pestycyd, strach na wróble

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania