Skip to main content
European Commission logo print header

CaaS – Car Charging as a Service for Smart Mobility

Article Category

Article available in the following languages:

Łatwe wyszukiwanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych i płacenie za tę usługę

Pomimo oczekiwań , które zakładają, że pojazdy elektryczne przyczynią się do ograniczenia coraz większych emisji generowanych przez transport, ich popularyzację utrudniają obawy dotyczące zasięgu pojazdu. Zespół projektu Navigato pomaga kierowcom w znalezieniu najbliższej stacji ładowania, a następnie w szybkim i bezpiecznym uregulowaniu należności.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Według danych Unii Europejskiej w 2017 roku sektor transportu odpowiadał za 27 % wszystkich emisji gazów cieplarnianych, natomiast względem poprzedniego roku emisje dwutlenku węgla generowane przez ten sektor wzrosły o 2,2 %. Pojazdy elektryczne są często przedstawiane jako rozwiązanie, które przyczyni się do ograniczenia tych emisji. Już teraz pojazdy te są powszechnie uznawane za wygodne, tanie w użytkowaniu oraz ekologiczne, a dodatkowo skutecznie zaspokajają większość potrzeb w zakresie podróżowania. Mimo to nie zostały dotąd wprowadzone na rynek na szeroką skalę, a główną przeszkodą na drodze do tego jest brak infrastruktury służącej do ładowania akumulatorów. Rozwiązaniem tego problemu zajął się zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu Navigato, który opracował system dla kierowców pojazdów elektrycznych umożliwiający lokalizację dostępnych stacji ładowania, a także dokonywanie płatności bez prowizji przy pomocy mobilnego portfela. Wykorzystujący sztuczną inteligencję system opiera się na otwartym rejestrze rozproszonym, zapewniającym integralność danych, która jest kluczem do rozwoju technologii internetu rzeczy. „Navigato stanowi przykład rozwiązania typu „ładowanie jako usługa”, kierowanego nie tylko do klientów końcowych, lecz także do dostawców usług w całym łańcuchu dostaw rozwiązań związanych z mobilnością”, twierdzi Kalin Tsekov Kamenov, koordynator projektu z firmy Navigato. „W sytuacji, gdy ktoś postanowi umieścić gdzieś stację ładowania, będziemy mogli pomóc w wyborze najlepszej lokalizacji na podstawie danych z naszego systemu”.

Nawigacja, ładowanie i nie tylko

Wyszukiwarka stacji ładujących w aplikacji Navigato opiera się na technologii what3words. Usługa what3words nadaje każdemu kwadratowi o boku 3 metrów na mapie świata wyjątkowy i stały adres składający się z trzech słów, co upraszcza wyszukiwanie, udostępnianie oraz zapamiętywanie miejsc na mapie. Użytkownicy mogą podać w aplikacji swoją aktualną lokalizację, a usługa Navigato pokaże na mapie punkt, w którym znajduje się najbliższa stacja ładowania. Płatności za ładowanie są realizowane dzięki technologii IOTA. IOTA to pierwszy w historii otwarty rejestr rozproszony oraz kryptowaluta, która powstała z myślą o internecie rzeczy. Inaczej niż w wypadku innych znanych łańcuchów bloków wykorzystywanych na potrzeby kryptowalut transakcje z użyciem kryptowaluty IOTA nie wiążą się z koniecznością zapłacenia prowizji. „Z racji tego, że coraz szybciej zbliżamy się do realizacji wizji Przemysłu 4.0 najlepszym sposobem na rozwój inteligentnych ekosystemów jest współpraca ze społecznością open-source, której rozwiązania gwarantują niezależność, bezpieczeństwo, doskonałą wydajność oraz decentralizację”, dodaje Kamenov. Navigato zamierza również oferować usługi dla klientów biznesowych. Dane gromadzone podczas ich bezpiecznej wymiany między pojazdami, ich właścicielami i kierowcami stanowią cenne źródło informacji dla dostawców usług związanych z mobilnością. Mogą one obejmować między innymi kwestie związane z korzystaniem z pojazdów, ich konserwacją, a także historią transakcji. Opracowane przez zespół Navigato algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystują dane, aby pomóc przedsiębiorstwom w oferowaniu lepszych usług dostosowanych do potrzeb konsumentów. Na przykład podmioty planujące instalację nowych stacji ładowania mogą zwrócić się do Navigato, aby na podstawie danych uzyskać dane dotyczące miejsc, w których popyt na takie usługi nie został jeszcze zaspokojony. „Zrealizowaliśmy kilka projektów pilotażowych z pewnym dostawcą mediów, a także niewielki projekt, weryfikujący słuszność naszych założeń, we współpracy z małą siecią supermarketów. Zebraliśmy głównie pozytywne opinie, na podstawie których określiliśmy szereg obszarów wymagających poprawy”, wyjaśnia Kamenov.

Wsparcie sektora transportu niskoemisyjnego

W kwietniu 2019 roku Unia Europejska postanowiła zaoferować wsparcie sektorowi transportu niskoemisyjnego, przyjmując nowe rozporządzenie określające normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dla nowych lekkich pojazdów użytkowych. Nowe regulacje mogą zwiastować długo oczekiwany wzrost liczby pojazdów elektrycznych na naszych drogach. Rozwiązanie Navigato pomaga w rozwianiu obaw związanych z zasięgiem dzięki usprawnieniu procesu ładowania. „Rozwój infrastruktury ładowania przełoży się bezpośrednio na szybki wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych wśród klientów indywidualnych i biznesowych”, zauważa Kamenov. Zespół rozpoczął już budowanie relacji z kluczowymi partnerami, takimi jak sieci supermarketów, dzięki którym zamierza wdrożyć rozwiązanie Navigato i zintegrować je z istniejącymi systemami, aplikacjami i produktami.

Słowa kluczowe

Navigato, pojazdy elektryczne, portfel mobilny, stacja ładowania, obawy związane z zasięgiem, emisje, IOTA, internet rzeczy, kryptowaluta, samochody, Przemysł 4.0

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania