CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

EGO Portable: A Portable, small size, modular solar water heater suitable for different applications with do-it yourself installation

Article Category

Article available in the following languages:

Solarny podgrzewacz wody

Przenośny solarny podgrzewacz pokazuje, że za pomocą energii odnawialnej można dostarczać ciepłą wodę na żądanie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zarówno konsumenci, jak i przemysł mają coraz większą świadomość ekologiczną, co przekłada się na wzrost zainteresowania wdrażaniem przyjaznych dla środowiska technologii chłodniczych i grzewczych. „Na przykład podgrzewanie wody energią słoneczną polega na wykorzystaniu kolektora słonecznego do przekształcenia promieniowania słonecznego w ciepło do podgrzania wody”, wyjaśnia Dario Saggioro, koordynator projektu EGO Portable i dyrektor zarządzający włoskiej firmy Pleion. „Zakup i montaż takich systemów jest zazwyczaj droższy niż tradycyjnych podgrzewaczy wody, ale w dłuższej perspektywie mogą one przynieść oszczędności”. Mimo wyraźnych korzyści gospodarczych i środowiskowych wykorzystanie pełnego potencjału ogrzewania wody energią słoneczną w budownictwie mieszkalnym okazuje się wyzwaniem. Wynika to po części z tego, że sektor ogrzewania i chłodzenia jest zasadniczo zdecentralizowany. „Europejski sektor ogrzewania i chłodzenia obejmuje ponad 120 milionów pojedynczych bojlerów, z których większość jest stara i niesprawna”, twierdzi Saggioro. „Musimy więc przekonać miliony konsumentów do tego, by zainwestowali w ulepszenie systemów grzewczych i przeszli na odnawialne źródła ciepła. Przyniesie to większe korzyści niż skupienie środków na kilku dużych scentralizowanych projektach”.

Ciepła woda na żądanie

Finansowany przez UE projekt EGO Portable pozwolił włoskiej firmie Pleion na dalsze rozwijanie autorskiej koncepcji urządzenia nazwanego FreeGO. Firma uważa, że produkt, który przy użyciu energii słonecznej ogrzewa wodę w dowolnym miejscu, może zachęcić konsumentów do aktywnego współtworzenia zrównoważonej przyszłości. „Naszym celem jest wprowadzenie na rynek przenośnego solarnego podgrzewacza wody, który będzie prosty w montażu i zoptymalizowany pod kątem wykorzystania energii i materiałów”, dodaje Saggioro. „Tym, co różni go od innych dostępnych na rynku solarnych systemów podgrzewania wody, jest to, że można podłączyć go do najbliższego źródła wody za pomocą zwykłego węża ogrodowego”. Specjalne przewody rurowe wykonane ze stali nierdzewnej nagrzewają się pod wpływem słońca, dzięki czemu już po kilku godzinach urządzenie może dostarczać ciepłą wodę na żądanie. Możliwa jest również regulacja temperatury wody. „Koncepcja zakłada, że klient ma być w stanie zainstalować urządzenie wszędzie tam, gdzie będzie go potrzebował”, mówi Saggioro.

Podnoszenie świadomości konsumenta

Głównym celem unijnego projektu było wzmocnienie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa i umożliwienie mu dotarcia bezpośrednio do konsumentów. „Chcieliśmy przeanalizować różne kanały sprzedaży, by dotrzeć z naszym innowacyjnym rozwiązaniem prosto do nowych klientów”, wyjaśnia Saggioro. Firma przeprowadziła wewnętrzne badania, by określić priorytet poszczególnych rynków. Oprócz tego zrealizowała też testy terenowe w celu oceny możliwych zastosowań produktu, w tym na przykład w ogrodzie lub na kempingu. Po zakończeniu 4-miesięcznego projektu firma mogła wskazać dziewięć głównych kategorii rynkowych. „Zastosowana przez nas metodologia pozwoliła nam potwierdzić, że najatrakcyjniejszy jest dla nas rynek przyczep kempingowych. Na kolejnym miejscu znalazły się natomiast gospodarstwa domowe z ogrodami i basenami”, wyjaśnia Saggioro. Jako potencjalnych użytkowników firma wskazała też surferów, społeczności bez dostępu do prądu i ciepłej wody, a także zarządców basenów miejskich. Lista ta obejmuje również siłownie i kluby fitness, właścicieli samochodów, którzy chcą je umyć, a także właścicieli zwierząt domowych. „Nasza działalność skupiała się wcześniej na konwencjonalnych metodach sprzedaży i marketingu, takich jak udział w targach i reklama drukowana”, mówi Saggioro. „Bezpośrednia komunikacja z klientami wymaga natomiast o wiele częstszych interakcji i przypominania o sobie. Dzięki temu projektowi dowiedzieliśmy się, że musimy stworzyć specjalny internetowy kanał do komunikacji w modelu biznes–konsument (ang. Business to Consumer, B2C), i na tym zamierzamy się teraz skupić”.

Słowa kluczowe

EGO Portable, słoneczny, solarny, energia, woda, bojler, ogrzewanie, odnawialny, cieplny, ciepło

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania