Skip to main content
European Commission logo print header

Super Productive Line Printing Inkjet

Article Category

Article available in the following languages:

Jedna drukarka wytwarzająca opakowania dla wszystkich rodzajów produktów już na horyzoncie

Opakowanie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na atrakcyjność produktu, a także nośnikiem promującym markę producenta, który często służy przekazywaniu cennych informacji konsumentom. Innowacyjna technologia druku atramentowego pozwoli na błyskawiczne, tanie i ekologiczne zmiany specyfikacji produktów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Nanoszenie wielokolorowych wzorów i napisów na papier, tekturę, tworzywa sztuczne i drewno wymaga zastosowania maszyn drukarskich do opakowań, które są zróżnicowane niemal w takim samym stopniu jak wytwarzane opakowania. Pomimo tego, że większość przedsiębiorstw wytwarza zróżnicowane produkty, wymagające różnych rodzajów opakowań, większość maszyn drukarskich nie oferuje elastyczności pozwalającej na bezproblemowe zmiany formatu. Dzięki włoskiej firmie TOPJET S.r.l z sektora MŚP ta sytuacja ulega właśnie zmianie. Opierając się na 30-letnim doświadczeniu w zakresie projektowania i produkcji systemów do drukowania opakowań i etykiet, firma stworzyła pionierski, modułowy system druku atramentowego SupplePrint. Założeniem, które przyświecało twórcom nowego rozwiązania, było zrewolucjonizowanie rynku opakowań i etykiet w podobny sposób, jaki miał w przypadku technologii druku 3D w zakresie prototypowania i wytwarzania niewielkich partii produktów. Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt SUPPLEPRINT umożliwił zespołowi optymalizację technologii i rozpoczęcie jej komercjalizacji.

Elastyczne, ekologiczne, szybkie

Zespół firmy TOPJET S.r.l. wykorzystał najnowocześniejsze oprogramowanie wspomagające proces projektowania do opracowania systemu SupplePrint, którego założeniami były przystępność dla użytkowników oraz zaspokojenie potrzeb i wymagań większości przypadków zastosowania. Dzięki zastosowaniu wielu głowic drukujących, system pozwala na druk na materiałach o dowolnej wysokości i szerokości, a także na stosowanie porowatych i nieporowatych materiałów. Rozwiązanie SupplePrint pozwala na wydruk złożonych elementów graficznych w wysokiej rozdzielczości (600 dpi) na opakowaniach zawierających produkt, wykorzystując w tym celu najnowocześniejsze, ekologiczne farby niezawierające olejów mineralnych oraz farby UV LED niezawierające lotnych związków organicznych. Maszyna może osiągać prędkość drukowania sięgającą nawet 150 metrów na minutę, co odpowiada sześciu wagonom pokrytym złożonymi grafikami, przejeżdżającym obok w ciągu minuty.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Jak twierdzi dyrektor techniczny Alessandro Calzolari: „Dzięki intuicyjnemu graficznemu interfejsowi użytkownika rozwiązanie SupplePrint pozwala na szybkie i bezproblemowe zmienianie konfiguracji i projektów opakowań w czasie rzeczywistym, co umożliwia znaczną redukcję czasu oraz kosztów w przypadku produkcji małych serii produktów. System pozwala na drukowanie czcionek o dowolnej wielkości, nadruk jedno- i dwuwymiarowych kodów kreskowych, a także wykorzystanie różnorodnych komercyjnych głowic drukujących i farb”. Valeria Cervetti, koordynatorka projektu SUPPLEPRINT, dodaje: „Rozwiązanie SupplePrint może znaleźć zastosowanie w każdym sektorze przemysłu, pozwalając zarówno na druk na opakowaniach, jak i na samym produkcie. Szacowane korzyści wynoszą 70 000 euro rocznie (około 60 % w porównaniu z normą branżową) dzięki oszczędnościom na kosztach stałych – zmniejszeniu konieczności utylizacji farb i opakowań, skróceniu czasu konfiguracji rozwiązania oraz przyspieszeniu procesu drukowania”. Rozwiązanie SupplePrint może pracować w trudnych warunkach panujących w zakładach przemysłowych dzięki pyłoszczelności i wodoszczelności do głębokości 1 metra zgodnie z międzynarodową normą (IP67), a zakres temperatur operacyjnych urządzenia wynosi od 5 do 45 °C.

Przemysł 4.0 – łączenie maszyn, użytkowników i TOPJET

Rozwiązanie SupplePrint jest również wyposażone w łączność na miarę Przemysłu 4.0 oraz technologię rzeczywistości rozszerzonej, co umożliwia zdalną współpracę pomiędzy klientem a technikami TOPJET S.r.l. w zakresie optymalizacji procesów, rozwiązywania problemów i konserwacji urządzenia. Okulary rzeczywistości rozszerzonej mogą pomóc klientom w wizualizacji informacji, w tym schematów połączeń i danych technicznych. Co więcej, rozwiązanie obsługuje tanie i standardowe europejskie protokoły komunikacji mobilnej (VoIP/GSM), pozwalające na przekazywanie dźwięku i obrazu. Jak podsumowują Calzolari i Cervetti: „Dzięki modułowej konstrukcji rozwiązania SupplePrint, możliwe będzie szybkie dopasowanie wydruków do zróżnicowanych potrzeb klientów, bez konieczności przeprowadzania eksperymentów i oceniania rezultatów”. Rozwiązanie SupplePrint już wkrótce zrewolucjonizuje sposób, w jaki firmy wyrażają swoją wyjątkowość.

Słowa kluczowe

SUPPLEPRINT, drukowanie, opakowania, TOPJET, farby, druk atramentowy, etykietowanie, Przemysł 4.0, farba niezawierająca olejów mineralnych, farba UV LED

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania