Skip to main content

A revolutionary gait analysis system for smart injury and performance management.

Article Category

Article available in the folowing languages:

Technologia analizy chodu zapobiegnie kosztownym kontuzjom

Interwencje takie jak analiza chodu mogą zapobiec urazom i ograniczyć czas rehabilitacji. Innowacyjna para inteligentnych skarpet opartych na sztucznej inteligencji ma szansę zrewolucjonizować świat sportu.

Zdrowie

Wydatki związane z utrzymaniem zawodowych sportowców osiągają niebotyczne kwoty. Kontuzje stanowią obecnie czwarty pod względem wysokości wydatek ponoszony przez instytucje sportowe. Kluby z czterech najwyższych ligach piłkarskich w samym 2015 roku wydały 1,7 miliarda euro na pensje kontuzjowanych graczy. Z badań wynika, że liczba urazów sportowych ciągle rośnie, tworząc pilną potrzebę znalezienia rozwiązania, które mogłoby im zapobiec. Naukowcy odkryli, że ponad połowy kontuzji można było uniknąć poprzez odpowiednie interwencje takie jak analiza chodu, która stanowi obiecujący obszar dla przyszłych badań naukowych. „Analiza chodu to systematyczne badanie sposobu poruszania się osoby i stanowi jedno z najlepszych rozwiązań biomechanicznych, które mogą ograniczyć występowanie kontuzji, wspomóc rehabilitację i zmaksymalizować potencjał fizyczny osoby”, mówi Oisín Lennon, założyciel firmy Danusport i koordynator projektu SIPAR. Zespół projektu SIPAR pracuje nad Danu – systemem analizy chodu opartym na technologii noszonej na ciele, dostarczającym trenerom i sportowcom cennych danych, które mogą zapobiec kontuzjom, ograniczyć czas rehabilitacji i zwiększyć zdolności atletyczne. Inteligentne skarpety zostały wyposażone w chronioną patentem technologię czujników i są połączone z wysokowydajnym oprogramowaniem analizy danych. System śledzi ruchy osoby z możliwie najwyższą dokładnością. Skarpety zostały opracowane w oparciu o najnowocześniejsze algorytmy uczelnia maszynowego, które stale się rozwijają, dostarczając danych do analityki predykcyjnej. „Byliśmy zaskoczeni, jak wiele różnych zastosowań znaleźli dla naszego produktu trenerzy, lekarze i sportowcy w różnych dziedzinach sportowych takich jak MMA czy golf. Klienci wykorzystywali nasz produkt także do pomiarów innych ważnych parametrów, o których wcześniej sami nie pomyśleliśmy, na przykład obciążenia pojedynczej kończyny”, wyjaśnia Lennon.

Inteligentne skarpety

System składa się z pary wyposażonych w czujniki skarpet, aplikacji mobilnej umożliwiającej analizę w czasie rzeczywistym i profesjonalnej platformy analitycznej. Zestaw dyskretnych, niewyczuwalnych czujników został umieszczony w podeszwie, co pozwala na niezwykle precyzyjny pomiar interakcji pomiędzy stopą a podłożem. Skarpety zostały wyposażone w akcelerometry, magnetometry i żyroskop, które dostarczają kompleksowych informacji na temat chodu. Zakłada się je na stopy, jak zwykłą bieliznę. Mogą być noszone samodzielnie lub pod skarpetami sportowymi. Dane można monitorować na bieżąco lub analizować po treningu. Za pomocą Bluetooth inteligentne skarpety łączą się z aplikacją, która może być bezpośrednio połączona ze smartfonem lub smartwatchem użytkownika. Dostęp do danych ma przede wszystkim trener lub lekarz, którzy monitorują i prowadzą użytkownika. „Wraz z rosnącą liczbą przypadków zastosowania i rozszerzeniem baz danych, nasza firma będzie rozwijać swoją technologię uczenia maszynowego umożliwiającą prognostyczną analizę urazów w czasie rzeczywistym, dzięki której trenerzy będą mogli w porę zareagować i zapobiec kontuzjom swoich podopiecznych”, dodaje Lennon. Dotychczasowe osiągnięcia projektu utwierdzają zespół w przekonaniu, że jego metody i technologia przyniosą postęp w zarządzaniu sprawnością sportowców i zapobieganiu urazom. Firma obecnie ubiega się o patent dla nowatorskich algorytmów, analityk, technologii i metod produkcji opracowanych w toku projektu.

Słowa kluczowe

SIPAR, chód, analiza, sport, urazy, zapobieganie, algorytm

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania